View Single Post
Starý 18-02-2016, 21:05   #1
Slavomir12
člen
 
Slavomir12's Avatar
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 3
Exclamation Lesnícka mafia okupuje ministerstvo

Drastická ťažba lesov. Lesnícka mafia okupuje ministerstvo
Zákon o lesoch umožňuje pod zámienkou obnovnej ťažby alebo rekonštrukcie lesa ťažiť lesy šéfovi každej lesnej správy úplne neobmedzene a to beztresne!!!
http://www.wolf.sk/sk/dolezite-infor...zakon-o-lesoch
To je naozaj veľmi nebezpečné. To je snáď horšie ako úplna anarchia bez zákonov.
V praxi to znamená, to, že podľa zákonov je možné beztresne na neobmedzene veľkých plochách lesných porastov, urobiť z lesa niečo medzi lúkou a lesom, teda ide extrémne neprimerané prerieďovanie lesov, až vznikne z toho niečo, čo sa už lesom ani nedá nazvať.
Už teraz som svedkom toho, ako sa obrovské plochy lesných porastov menia na niečo medzi lúky a lesy - to je veľmi nebezpečný trend.
Hoci podľa platných zákonov ani za neopodstatnené prekročenie plánovanej ťažby nemusí byť lesný správca právne stíhateľný, drancovať lesy sa dajú aj v súlade s plánovanou ťažbou.
Samotná plánovaná ťažba sú omnoho väčšie objemy ako stihnú dorásť.
Za to čo by šéf lesnej správy podľa starších zákonov musel sedieť v base, sa teraz stalo normou - lesy sa radikálne beztresne vyrubujú.
.
Ak to pôjde čo sa týka ťažby takto aj ďalej takýmto radikálnym smerom, tak zo štátnych lesov (aspoň minimálne v niektorých lesných správach napr. v mojom okolí, nemôžem hovoriť za celé Slovensko) zostane len niečo medzi lúkou a lesom a bežné lesy úplne zaniknú!!! (ak sa niečo radikálne nezmení, tak do nejakých 30-50 rokov k tomu dôjde a obávam sa že to vôbec nepreháňam)
A celá táto paráda skončí tým, že ani nebude čo vyrubovať.
Ale som optimista, verím, že sa to zmení.
.
Lesníci si vytvorili určitú toleranciu a necitlivosť pred radikálnymi výrubmi, a to čo bolo ešte pred nedávnom extrémom, je dnes považované za normu. Ešte nejakí lesníci z čias socializmu by sa na súčasných lesníkov zrejme dívali ako na bláznov.
Radikálne výruby lesov sa nahradí úšľachtilým pojom "obhospodarovanie" prípadne cynickým pojom omladzovanie lesov.
.
Čo je to za poriadok, keď holoruboch patriace štátu sú vysadené mladé stromky dusené meter vysokou trávou. Načo to potom rúbali, keď sa nevedia o to postarať.
.
Tiež nevidím dôvod, prečo by na štátnom pozemku lesníci nemohli prerieďovať mladý porast hustých vysadených stromkov keď to už očividne treba - všetko je zanedbané. Na peniaze sa vyhovárať nemôžu (lesné správy majú samostatné ekonomické hospodárenie), lebo majú veľké zisky z výrubov v rovnakej lesnej správe.
Ak lesného správcu k tomu zákon nezaväzuje, tak sa svojej nezodpovednosti vôbec nemusí báť - žiadne problémy z toho mať nebude.
Všetko je zanedbané, o lesy sa nestarajú.
.
A videl som v štátnych lesoch ako riadne ťažili stromy ktoré boli ešte relatívne mladé, z nízkou výškou a priemerom. A vôbec nešlo o nejaký hustý les, že by ho bolo treba nejako prerieďovať.
Tak takéto niečo je extrémne drastická a radikálna ťažba. Ešte to ani nestihne narásť a už idú ťažiť
A prečo by si to nemohol dovoliť lesný správca urobiť ak je všetko v súlade zo zákonmi a nič mu za to nehrozí?

Lesy sa rúbu extrémne radikálne, rúbu sa 100 x rýchlejšie ako stíhajú rásť.
.
Tiež som počul o veľmi nekalej praktike lesníkov, ktorí vysádzajú na miesto vyrúbaných kvalitných pomaly-rastúcich drevín nekvalitné rýchlo-rastúce dreviny.
Napr. na miesto vyrúbaného dubového lesu vysadia smrekové lesy.
.
Počul som aj o takej informácii, že pilčíkom sa prikáže rúbať zámerne tak, aby bol len veľmi zraniteľný: a potom hurá: kalamita všetko zrovná zo zemou.
.
A lesy zohrávajú obrovskú úlohu v schladzovaní atmosféry. Strom zo seba pomaly necháva odparovať vodu. Zmena skupenstva na vodnú paru si vyžaduje relatívne veľmi veľké množstvo energie - a tak chladí. Podobný fyzikálny jav sa využíva na chladenie na jadrových alebo tepelných elektrárni.
Ďalej majú stromy nesmierne významný vplyv na priťahovanie zrážok.
****
Štiepka
Najviac dreva ide na štiepku. Štiepkové firmy sú najväčší odberatelia a kvôli nim sa najviac ťaží. Štiepka by sa mala po správnosti robiť len z konárov. Avšak prax je taká, že na štiepku idú v drvivej väčšine celé krásne zdravé stromy (presnejšie len ich kmene), z ktorých by sa dal robiť kvalitný nábytok a podobne.
Pre štiepkovaciu firmu je to údajne vhodne z toho dôvodu, že je to pre ňu "ekonomickejšie" - pri konároch by stroj išiel dlhší čas "naprázdno".
Je samozrejme chybou, že Európska únia podporuje a dotuje tento takzvane "ekologiký" spôsob vykurovania bytov.
V zákone by malo byť po správnosti jednoznačne zakázané používať na štiepku celé veľké kmene zdravých stromov.

Samozrejme ak sa prechádzam po štátnych lesoch, tak vidím kopu nevyužitého drevného materiálu - odpadových konárov po spílených stromoch, ktorý postupne hnije. Na štiepku to samozrejme nevyužijú.
__________________
Moje meno je Slavomír Kraus. Mám informácie z prvej ruky, že korupcia a klientelizmus na ministerstve hospodárstva v sekcii LESNÉHO HOSPODÁRSTVA A SPRACOVANIA DREVA má omnoho väčšiu moc ako sám minister!! Štátne lesy sa drancujú bez akýchkoľvek regulácii a nikto s tým nič nerobí . Má to drastické ekologické následky, vrátane častých záplav

Naposledy upravil Slavomir12 : 19-02-2016 o 10:25.
Slavomir12 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy