View Single Post
Starý 06-03-2012, 14:32   #11
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň. Príčiny toho že prasiatka nerastú môžu byt rôzne. Samozrejme aj priskoré odstavenie. Inak chúdence malinke, mamku im zastrelili.. Mne keď prasnička ušla k susedom a malé boli doma vzal som jedno do rúk a akonáhle prasnica začula malé kvičať okamžite bola späť ale to je iná téma. A v ktorom týždni boli vlastne odstavené? Po odstavení by bolo dobre odstavčatá kŕmiť zmeskou pre odstavčatá, nech sa trochu rozbehnú. Poprípade zmesku miešať s jadrovým šrotom. Prasiatka je dobre v druhom dni zaočkovať železom (je viacero prípravkou no tuším na ne treba recept od veterinára). Rastu potom rýchlejšie. Problém môže byt aj v genetike, záleží akých mali prasiatka rodičov. Inak vietnamské prasiatka rastu pomaly ak sa chovajú Bio, teda len zeleným s pridaním trochu jadrového krmiva. Ja som choval aj 2 roky kým narástli na tých 60 - 70 kg. To sa mi vidí byť najvhodnejšia jatočná hmotnosť. Vtedy sa dajú porobiť aj výrobky. Ak by ste im dávali zmesku alebo len jadrový šrot rástli by rýchlejšie ale boli by asi strašne mastne. Ja mám momentálne prasiatka narodené v auguste nejak veľmi som ich nevykrmoval len tak skromnejšie a majú asi 15-20 kg. Lepšie prírastky majú kríženci s diviakom a aj narastu na väčšie, no aj toho viacej spapajú. Ale inak keď sa chodí k prasiatkam denne a máte ich stále na očiach môže sa vám zdať že prasiatka takmer nerastu. Mohli by ste skúsiť zvýšiť podiel jadrového krmiva. Najlepšie šrot jačmeň, pšenica, kukurica. Dával by som im to aj každý deň po dobu asi jedného mesiaca. Šrot rozmiešať v teplej vode na riedku kašu. Na tom si pochutia a keď ani potom nepriberú asi bude treba vymeniť chov. Len zas pri takomto kŕmení je na zváženie či je chov vietnamských prasiatok rentabilný. Najlepšie je ich mat vypustené vo výbehu kde sa môžu pásť a len z času na čas ich prikrmovať, aby to nebolo finančne nákladne. Ja im dávam v takomto zimnom období šrot každý deň v primeranom množstve + nejaké okopaniny a odpad z kuchyne, no počas leta sa snažím ich kŕmiť prevažne zeleným. To je môj názor snáď niečo pomôže. S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy