View Single Post
Starý 12-06-2012, 11:47   #15
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, samozrejme vietnamské prasiatka sa dajú chovať aj v chlieviku, ale ja si myslím že je to škoda. Výhoda týchto prasiatok je, že sa v podstate dajú chovať len na zelenom a v zime senom. Samozrejme prírastky na váhe sú vtedy menšie. Pre hospodárske zvieratá je priaznivejší extenzívny spôsob chovu. Teda voľný pohyb a pastva. A zároveň je to pastva pre oči chovateľa, keď sa prasiatka pasú a švihajú chvostíkom z jednej strany na druhú, naháňajú sa a šantia. Pohyb na pastve s prikrmovaním jadrovým krmivom zvyšuje kvalitu masa aj celkovú pohodu zvierat. Dobré je im spraviť bahnisko kde sa môžu vyváľať. V lete sa tak chladia a zbavujú parazitov. Stačí mala jama do ktorej nalejete pár vedier vody ony si to rozryjú, potom stačí občas doliať vodu. Klasické pletivo podryjú resp. podvihnú rypákom. Ja mám drevené palety, ale dá sa použiť čokoľvek pevné z čím nepohnú, napr. kari sieť... Prasničku je najlepšie pripúšťať keď je aspoň rok stará a teda dostatočne vyvinutá. Teoreticky by sa dala pripúšťať aj 2x do roka, ale prakticky úplne stačí raz. Najvhodnejšia doba prasenia je začiatkom jari z dôvodu priaznivých teplôt (ide o to aby ciciaky v prvých dňoch nepomrzli) nie je toľko hmyzu a začína rásť šťavnatá zelena krma ktorá prasničke a neskôr aj odstavčatám poskytne kvalitné krmivo plne vitamínov. Výživové doplnky mojim prasiatkam nepodávam snažím sa o bio chov a sú krásne v dobrej kondícií. Pokiaľ majú pestrú stravu nie je to potrebné. Raz som dával odstavčatám zmesku pre odstavčatá zmiešanú so šrotom. Ale nie je to nevyhnutné. Chovu zdar s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy