AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 02-01-2010, 11:09   #1
daminn
člen
 
Registrovaný od: Jan 2010
Príspevky: 9
Question Výpoveď nájomu pôdy

Dobrý deň
Potreboval by som poradiť. Mám uzavretú nájomnú zmluvu s miestnym Poľhohospd.družstvom a chcel by som ju vypovedať a získať danú pôdu do svojho osobného užívania ako SHR. Lenže problém mam s tým že družstvo mi odopiera túto pôdu odovzdať a takisto aj zmluvu vypovedať s odvolaním že oni to majú viazané kvôli dotáciam a ostatným veciam, zahrnuli si tam do zmluvy 3r výpovednú lehotu,,,čo to pre mňa znamená? Postoj družstva je taký že sa nechcú vzdať danej pôdy a úmyslelne ma zavádzajú že sa to nedá a treba čakať niekolko rokov. A chcel by som hlavne vedieť aké práva a povinnosti má družstvo voči tomu ked si vlastník žiada svoju pôdu a ako dosiahnuť to aby mi tu pôdu vydali v čo najkratšom termíne. Zvažujem obrátiť sa aj na súd aby rozhodol v danej veci len neviem presne čo všetko je k tomu potrebné.

Dakujem za odpoveď
daminn je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 08-01-2010, 08:07   #2
Miniak
člen
 
Registrovaný od: Jun 2009
Príspevky: 17
Počiatočné Re: Výpoveď nájomu pôdy

Vzťah vlastníka pôdy(prenajímateľa) a užívateľa(nájomcu) je upravený obvykle dohodou- nájomnou zmluvou. V prípade neexistencie nájomnej znmluvy vzniká nájomný vzťah zo zákona.
Nájom poľnohospodárskej (i lesnej) pôdy je upravený Zákonom 504/2003 Z.z z 24.10.2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov,
zmena:
zákon 549/2004 Z.z. s účinnosťou od 1.11.2004
zákon 571/2007 Z.z. s účinnosťou od 1.1.2008
zákon 396/2009 zo 16.9.2009 s účinnosťou od 1.11.2009.
Doporučujem preštudovať si hlavne §12 a §8 zákona 504/2003 Z.z.

mb
Miniak je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-01-2010, 08:31   #3
Miniak
člen
 
Registrovaný od: Jun 2009
Príspevky: 17
Počiatočné Re: Výpoveď nájomu pôdy

Posielam ešte jedno stanovisko, ktoré sa onjavilo na fgóre už skôr.
mb
..........................
Re: Výpoveď nájomnej zmluvy a § 12 zákona č. 504/2003 Z.z.

--------------------------------------------------------------------------------

Podľa § 12 ods. 1 zákona č. 504/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov musí prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne vyzvať druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajateľom pozemku po skončení nájmu, inak sa zmluva obnovuje na dohodnutý čas v nájomnej zmluve.
Nájomná zmluva je dvojstranný právny akt, v ktorom sa jej účastníci dohodli na vzájomných podmienkach. Pokiaľ nedôjde k dohode, platí zákon.



S pozdravom




JUDr. Jaroslav Puškáč
generálny riaditeľ
sekcie legislatívy
Miniak je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:51.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..