AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 06-03-2012, 15:32   #11
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň. Príčiny toho že prasiatka nerastú môžu byt rôzne. Samozrejme aj priskoré odstavenie. Inak chúdence malinke, mamku im zastrelili.. Mne keď prasnička ušla k susedom a malé boli doma vzal som jedno do rúk a akonáhle prasnica začula malé kvičať okamžite bola späť ale to je iná téma. A v ktorom týždni boli vlastne odstavené? Po odstavení by bolo dobre odstavčatá kŕmiť zmeskou pre odstavčatá, nech sa trochu rozbehnú. Poprípade zmesku miešať s jadrovým šrotom. Prasiatka je dobre v druhom dni zaočkovať železom (je viacero prípravkou no tuším na ne treba recept od veterinára). Rastu potom rýchlejšie. Problém môže byt aj v genetike, záleží akých mali prasiatka rodičov. Inak vietnamské prasiatka rastu pomaly ak sa chovajú Bio, teda len zeleným s pridaním trochu jadrového krmiva. Ja som choval aj 2 roky kým narástli na tých 60 - 70 kg. To sa mi vidí byť najvhodnejšia jatočná hmotnosť. Vtedy sa dajú porobiť aj výrobky. Ak by ste im dávali zmesku alebo len jadrový šrot rástli by rýchlejšie ale boli by asi strašne mastne. Ja mám momentálne prasiatka narodené v auguste nejak veľmi som ich nevykrmoval len tak skromnejšie a majú asi 15-20 kg. Lepšie prírastky majú kríženci s diviakom a aj narastu na väčšie, no aj toho viacej spapajú. Ale inak keď sa chodí k prasiatkam denne a máte ich stále na očiach môže sa vám zdať že prasiatka takmer nerastu. Mohli by ste skúsiť zvýšiť podiel jadrového krmiva. Najlepšie šrot jačmeň, pšenica, kukurica. Dával by som im to aj každý deň po dobu asi jedného mesiaca. Šrot rozmiešať v teplej vode na riedku kašu. Na tom si pochutia a keď ani potom nepriberú asi bude treba vymeniť chov. Len zas pri takomto kŕmení je na zváženie či je chov vietnamských prasiatok rentabilný. Najlepšie je ich mat vypustené vo výbehu kde sa môžu pásť a len z času na čas ich prikrmovať, aby to nebolo finančne nákladne. Ja im dávam v takomto zimnom období šrot každý deň v primeranom množstve + nejaké okopaniny a odpad z kuchyne, no počas leta sa snažím ich kŕmiť prevažne zeleným. To je môj názor snáď niečo pomôže. S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 12-04-2012, 23:24   #12
Typek1
člen
 
Registrovaný od: Apr 2012
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Zdravim som mlady chovatel a chcem sa spitat mam svinku vietnamku dal som ju pripustit a ako zistim ze je kotna????? Dakujem
Typek1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 23-04-2012, 09:41   #13
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Citát:
Pôvodne zaslal Typek1
Zdravim som mlady chovatel a chcem sa spitat mam svinku vietnamku dal som ju pripustit a ako zistim ze je kotna????? Dakujem
Zdravím.. no neviem či ste videli samotný akt pripustenia teda či kanec spravil to čo mal.. ak áno je to dobre zopakovať tak po 12 hod alebo ich nechať spolu počas ruje prasničky asi 2-3 dni. Prvým príznakom bude že sa ruja nebude po tých 21 dňoch opakovať.. Brezivosť trvá cca 115 dní. Prasničke sa zaguľatí brucho tak po 2-3 mesiacoch a má väčšiu chuť do jedla. Par dní pred prasením (pôrodom) sa jej zväčší pošva a cecky. Tesne pred prasením je nepokojná pripravuje si miesto na prasenie. Ak chceme aby sa nám oprasila v chlieve, treba ju tam zavrieť a vystlať slamou. Inak by si miesto našla sama. Mne sa v lete prasia vonku urobia si také lehno a vystelú si ho halúzkami a slamou. Len treba dať pozor aby sa neprasila v prítomnosti kanca, požral by malé. Najlepšie je keď sa prasnička par dní pred prasením sama zatvorí v chlieve je dobré jej tam dať nádobu s pitnou vodou. Pri prasení netreba pomáhať stačí iba skontrolovať či nie sú malé niekde zatúlané v rohu alebo priľahnuté. Poprípade pomôcť očistiť malé od placenty a odstrihnúť pupočnú šnúru, ale tá uschne aj sama a odpadne. Male priložíme k ceckom prasnice nech sa zohrievajú. Prasenie prebieha zväčša v noci alebo nadránom V zimnom období treba zabespečiť v chlieve dostatočnú teplotu, najlepšie infra lampu. Prajem veľa úspechov. S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-06-2012, 11:43   #14
cico001
člen
 
cico001's Avatar
 
Registrovaný od: Jun 2012
Príspevky: 5
Thumbs up Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý začal som aj ja s chovom vietnamských prasiatok podla toho jak som sa tu docital tak najlepšie je keď sa pasu lebo ja som ho mal zavreté v chlieviku nech len priberá myslel som že pasenie keď ma velky výbeh tak bude chudnut dávate im aj nejaké komponenty mislim vizivove ja som mu zatiaľ dával len zihlavu psenicni šrot zabareni ale keď teraz citam tak ho budem pustat len musím nejako zabezpečit plot od susedov nemáte nejakú radu ako to zabespecit ci len tie palety nech ho nepodryje a koľko krát do roka sa moze pripustiť zatial ďakujem za radu nech rýchlo rastu
cico001 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-06-2012, 12:47   #15
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, samozrejme vietnamské prasiatka sa dajú chovať aj v chlieviku, ale ja si myslím že je to škoda. Výhoda týchto prasiatok je, že sa v podstate dajú chovať len na zelenom a v zime senom. Samozrejme prírastky na váhe sú vtedy menšie. Pre hospodárske zvieratá je priaznivejší extenzívny spôsob chovu. Teda voľný pohyb a pastva. A zároveň je to pastva pre oči chovateľa, keď sa prasiatka pasú a švihajú chvostíkom z jednej strany na druhú, naháňajú sa a šantia. Pohyb na pastve s prikrmovaním jadrovým krmivom zvyšuje kvalitu masa aj celkovú pohodu zvierat. Dobré je im spraviť bahnisko kde sa môžu vyváľať. V lete sa tak chladia a zbavujú parazitov. Stačí mala jama do ktorej nalejete pár vedier vody ony si to rozryjú, potom stačí občas doliať vodu. Klasické pletivo podryjú resp. podvihnú rypákom. Ja mám drevené palety, ale dá sa použiť čokoľvek pevné z čím nepohnú, napr. kari sieť... Prasničku je najlepšie pripúšťať keď je aspoň rok stará a teda dostatočne vyvinutá. Teoreticky by sa dala pripúšťať aj 2x do roka, ale prakticky úplne stačí raz. Najvhodnejšia doba prasenia je začiatkom jari z dôvodu priaznivých teplôt (ide o to aby ciciaky v prvých dňoch nepomrzli) nie je toľko hmyzu a začína rásť šťavnatá zelena krma ktorá prasničke a neskôr aj odstavčatám poskytne kvalitné krmivo plne vitamínov. Výživové doplnky mojim prasiatkam nepodávam snažím sa o bio chov a sú krásne v dobrej kondícií. Pokiaľ majú pestrú stravu nie je to potrebné. Raz som dával odstavčatám zmesku pre odstavčatá zmiešanú so šrotom. Ale nie je to nevyhnutné. Chovu zdar s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-07-2012, 11:05   #16
cico001
člen
 
cico001's Avatar
 
Registrovaný od: Jun 2012
Príspevky: 5
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

dobrý chcem sa ešte spitat treba kanca aj kastrovať alebo nie nesmrdí
cico001 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 11-07-2012, 10:09   #17
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Citát:
Pôvodne zaslal cico001
dobrý chcem sa ešte spitat treba kanca aj kastrovať alebo nie nesmrdí

Zdravím.. No ja kančekov kastrujem asi vo veku 2 týždne. Veterinár mi vravel že oni na družstve kastrujú už v druhom dni, vraj je to pre prasiatka lepšie, menej bolestivé a lepšie sa im hojí rana. Kastrujem z dôvodu že kančekov chovám spolu s prasničkami tak aby po nich neskákali a či mäso nevykastrovaného kanca smrdí neviem z vlastnej skúsenosti posúdiť. Kamarát zabíjal asi 2 roky starého kanca a vraj mäso nesmrdelo, možno by bolo dobré ho nechať pár mesiacov vymrznúť v mrazničke. Ďalší kamarát zabíjal mladého kančeka možno nemal ani rok a vraj strašne smrdel. Ja som mal chovného kanca starého asi 2 roky mal 3x potomstvo a potom som ho dal vykastrovať. Bolo to trochu komplikované pretože tieto prasiatka sa nedajú uspať z dôvodu anatómie ich uší, sú malé a hrubé ( nevidno na nich žili ) a teda nie je kam pichnúť anestetikum. Kanca teda po zákroku už brava som ešte asi pol roka choval, pribral ešte asi 15 kg a mäso ani masť vôbec nezapáchalo. Ja osobne si myslím ak budete chovať kanca niekoľko rokov a bude pohlavne činný mäso bude pravdepodobne páchnuť. Taktiež nie je dobré zabíjať prasničku v období ruje, v mäse je zvýšený pohlavný hormón a práve to je zdrojom zápachu či už u kancov alebo prasničiek. Takže moja rada znie kančekov kastrovať... čím skôr tým lepšie a určite kompetentnou odborne znalou osobou.. Chovu zdar s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-07-2012, 10:51   #18
cico001
člen
 
cico001's Avatar
 
Registrovaný od: Jun 2012
Príspevky: 5
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

veľmi pekne ďakujem za odpoveď kanceka dám kastrovať veterinárovi chovu zdar aj vám s pozdravom Rasto
cico001 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 25-08-2012, 19:10   #19
livia25
člen
 
Registrovaný od: Aug 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Ahojte chovatelia, mam prosbu, mame vedla nas zahradu, ktora bola sama burina, manzel ju pokosil...asi urobil hlupost - ale buriny by bolo aj tak dost, len neprsi a neprsi - a kupili sme 3 prasiata - vietnamske krizene s mangalicou..2 baby jedna s farbou mangalice a cierna a 1 cierny chalan...ludovo povedane..vraj mali asi 2 mesiace, pytali sme sa
1/ ci ockovat a co treba..vraj nic..len nech sa pasu..?! zda sa mi to akosi divne...dalsia vec je ta
2/, ze im davam obillniny rano a vecer-citala som, ze vraj im moc netreba davat tak davat alebo nie???, ale kedze je take sucho, tak tej buriny tam vela nemaju, len hrabu, kupu sa v bazene (teda v takom velkom lavori)...mame ich asi 2 tyzdne a uz
3/ pokusal jeden susedu, chodi tam zo studne brat vodu a dnes rano ma hneda svinka kusla do tenisky, ked som im isla davat zrat...
za zradom su ako besne, uz ma cakaju, kedy nieco dostanu, mam trochu strach prekrocit plot a vojst do zahrady-celych 7,5 ara maju pre seba, lebo sa na mna vyrutia ako besni..sused mi vravel, ze ich mam udriet s palicou???? ano alebo nie???
je mi to blbe, ale moje hole nohy si okusat nechcem dat..mam mat brnenie???4/dalsia vec-su to surodenci, mozem popripade nechat nakryt jednu prasnicu???teda neskor...mam ho uz teraz oddelit mimo tych zenskych???kastrovany nebol, vraj to robit nechcel, ak by ho chcel niekto na chov..
5/ vraj dobry mäsiar vie zabit tak kanca, ze mäso smriet nebude....
takze je toho viac, kazdopadne vas prosim o odpoved, budem vdacna, aby som nerobila chyby..dakujem...
livia25 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 30-09-2012, 12:31   #20
jozkov
člen
 
Registrovaný od: Sep 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň priatelia.
Zasmial som sa na príspevku pani Lívie, lebo čierne svinky sú skutočne malí zbojníci a lotri. Radi ich pozorujeme keď vyvádzajú, alebo sa kúpu, škriabu o stromy, naháňajú ovce. Sú to pažravci a v jedle by sa najradšej váľali.Kvikotom a kvílením sa dožadujú rannej dávky. Keď ich vidia kamaráti, tak nechcú veriť, že ich chováme na mäso. Považujú nás pomaly za kanibalov.
Viacerí prispievatelia sa pýtali na oplotenie, ktoré by prasiatka neprekonali. Ja som urobil elektrického ohradníka a po dvoch šľahoch zvieratká úplne automaticky začali rešpektovať vymedzenú hranicu. Považujem to za variabilné riešenie najmenej narušajúce vzhľad záhrady. Spolu vo veľkom výbehu chovám aj ovce a sliepky, ktoré tak isto dodržiavajú túto jemnučkú hranicu medzi tým kde môžu a kde nie.
Attached Images
 
jozkov je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 12:33.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..