AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 13-07-2009, 17:05   #1
bigjoe
člen
 
Registrovaný od: Jul 2009
Príspevky: 3
Angry Problém s kozou....

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť prečo sa v mlieku kozy po dvoch dňoch usadí krv? Mám 4 ročnú kozu, 3x sa okotila. V máji som odstavil kozliatka a začal som ju dojiť. Od začiatku sa vo flaši usadí krv. Je to nejaká choroba alebo len prasknuté cievy? Je to dosť nechutné, rád by som ju vyliečil. Za radu vopred ďakujem.
bigjoe je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 24-11-2009, 07:01   #2
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Velmi ma mrzi, ze nikto neodpovedal, mam ten isty problem. Po dojeni sa najskor krv nasla len na dne v usadenom mlieku, no v priebehu cca 2 mesiacov jej podiel stupa a uz je viditelna aj pocas dojenia, ked mlieko je cele zafarbene do cervena. Nenajde sa dobra rada? Poranenie vemena vylucujem.
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 24-11-2009, 17:12   #3
mikluš
člen
 
Registrovaný od: Apr 2009
Príspevky: 24
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Pred rokom sme mali tiez taky problem. Sprvu sme mysleli ze je to poranenie vemena. Problem neustaval, kupili sme mladu kozu. No staru sme nechali, lebo uz bola kotna. Po okoteni som ju chcel zarezat. Lenze problem sa vyriesil bez toho aby sme nieco robili a mlieko je znovu bez krvi. Skuste sa poradit z veterinarom ak vam nevie poradit nikto z vasho okolia.
mikluš je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 25-11-2009, 07:31   #4
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Vdaka za pomoc. Vet bez obhlidky povedal, ze to su popraskane zilky na vemene, objedna nieco a pichne sa to koze. Dam vediet. Moja je tiez 2.mesiac kotna, som tiez predpokaldal, ze po zasuseni sa to zahoji same, ale este trochu doji,bolo by skoda ju nasilu zasusat. Zootechnik od krav povedal, ze treba veta, bo to moze byt aj nejaky zapal, tak uvidim...
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-12-2009, 23:57   #5
jarajaro
člen
 
Registrovaný od: Dec 2009
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Problém s kozou....

najspolahlivejsie je dat mlieko vysetrit ci sa v nom nenachadzaju zlozky zapaloveho charakteru.da sa to za poplatok v blyzkej mliekarni urcite poriesit.co sa krvi v mlieku tyka je to ak to nie je patologicky stav infekcie prirodzene.nie je to zrovna na pohlad chutne ale nesmieme zabudnut ze mlieko sa vo vemene tvori z krvi a moze sa stat ze pri prudkych laktaciach alebo pri dojeni sa naozaj moze poskodit cievka ktora farby mlieko.pri opakovanych sezonach dojenia sa to moze opakovat a dokonca je dost pravdepodobne ze potomstvo bude mat ten isty problem.ale v podstate ak sa nejedna o zapal je aj taketo mlieko pozivatelne bez ujmy no na produkty sa vobec nehodi.
jarajaro je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-12-2009, 07:59   #6
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Uzavrel som to zatial tak, ze som kozu zasusil, aplykoval som do vemena nejake antibiotikove injekcie na zasusenie, co sa davaju kravam a po okoteni uvidim, ci sa to bude opakovat. Ak ano, bolo by to skoda, lebo je to sice prvoska koza, ale dobra ako povahovo, tak aj laktacne...S tou mliekarnu to nie je zly napad, ale my tu na okoli nemame.

Naposledy upravil jopal1 : 28-06-2010 o 12:21.
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-03-2010, 23:53   #7
marika
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 8
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Odporucam dat si vysetrit vzorku mlieka (kontakt na http://www.svpudk.sk) - s velkou pravdepodobnostou ide o stafylokoka alebo streptokoka. Mlieko v tomto pripade netreba uzivat (velmi pravdepodobny prenos na cloveka s naslednymi zdravotnymi problemami), mlieko nie je vhodne davat ani ostatnym domacim zvieratam. Kozu je nevyhnutne preliecit antibiotikami (pri rozbore mlieka je vhodne poziadat o stanovenie citlivosti, aby liecba bola adresna) - najlepsie kombinovane, t.j. do struku a sucasne injekcne do svalu. Je vhodne po skonceni liecby zopakovat vysetrenie vzorky, pretoze je mozne, ze bude nutne nasadit opakovanu liecbu. V pripade, ze vysledky budu stale pozitivne, je najlepsie chuderku viac netrapit...
Zelam skore vyzdravenie kozenky
marika je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-03-2010, 07:07   #8
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Fuha, tak si ma moc nepotesila. Akurat ma tyzden stare 2 kozliatka. Su pekne, maju sa k svetu. V kazdom pripade dakujem za radu a skonzultujem to s nasim vetom, co na to povie on. Priznam sa, nejake vzorky a posielanie a liecenie ma neoslovilo. Koz mam 5 velkych a teraz 5 malych (jedna zostala jalova), tak ak sa to nezlepsi, bud ju dam na vypasanie niekomu, alebo pojde do klobas... (I ked by ma zaujimalo, ak je to spomianý bacil, asi ani na komzum moc nebude, ze?)
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-03-2010, 18:23   #9
mikluš
člen
 
Registrovaný od: Apr 2009
Príspevky: 24
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Uz som pisal ze sme mali podobny problem, ktory sa upravil,vid visie. Mlieko som vtedy konzumoval a dodnes konzumujem len surove, bez zdravotnych nasledkov. Pred nedavnom som ho predsa len dal vysetrit na veterinarnej sprave. Je v poriadku, vhodne aj na priame pouzitie bez pasterizacie. Myslim ze ak by sa vo vasom pripade jednalo o nakazu mlieka, nema to ziaden vplyv na meso. Ak ale napichate kozu antibiotikami tak meso uz nebude na jedenie vhodne nejaky ten cas.
mikluš je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-03-2010, 19:10   #10
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Citát:
Pôvodne zaslal mikluš
... Ak ale napichate kozu antibiotikami tak meso uz nebude na jedenie vhodne nejaky ten cas.
To je jeden z dovodov, preco sa mi do antibiotik nechce. Kozlence su zatial zdrave, myslim, ak by bol problem s kokmi, asi by im to prvym vadilo. Pockam, az bude trava a viacej mlieka, kozu odojim a uvidim ci to preslo... Dik za radu.
P.S. Ja mlieko prevaram, bo som nasiel viac dovodov pre, ako proti...
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 13:53.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..