AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 13-03-2010, 21:36   #11
mikluš
člen
 
Registrovaný od: Apr 2009
Príspevky: 24
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Nech sa vam dari.
mikluš je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 14-03-2010, 20:56   #12
marika
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 8
Smile Re: Problém s kozou....

Kozie mlieko je jeden uzasny nielen napoj, ale hlavne liek na mnohe problemy, preto je idealne ho pit v surovom stave, lebo su v nom zachovane vsetky dolezite vyzivove zlozky. Ale tak ako clovek, i koza ma pravo ochoriet. Niekedy aj my sa dokazeme vyliecit bez lekara a bez liekov, ale obcas musime siahnut aj po nich. Tak isto je to i pri nasich zvieratach. Pretoze my doma pijeme kozie mlieko vylucne neprevarene, aby sme mali istotu, ze mlieko je zdrave, davame si ho pravidelne vysetrovat. Je to sice praca naviac, ale urcite to stoji za to Ved to robime pre seba a nase deti. (inak tie "koky" v nasom tele sposobuju zapaly rozneho druhu - ono sa to hned nemusi prejavit, ale pri dlhodobom posobeni skor ci neskor sa to preukaze; hlavne ak nie je organizmus dost odolny - nestrasim, len hovorim z vlastnej rodinnej skusenosti ) A co sa tyka tych malych kozliatok, im vobec nevadi, ak matke budu podavane antibiotika. Antibiotika maju ochrannu dobu cca od 48 hod. do 30 dni, takze kym sa kozliatka odstavia a mlieko sa bude uzivat na ludsky konzum, koza uz bude zdrava.
marika je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-03-2010, 06:54   #13
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Mam velmi dobru znamu byvalu primarku z inf. oddelenia, ktora sa zhrozila, ked som jej povedal, ze pijem neprevarene kozie mlieko. (Ano, aj ja som pil). Povedala mi par dovodov preco nie. Neveril som jej, tak som sa na internete presvedcil, ze ma pravdu. A ako som pisal pred tym, negativa z nasej lokality nevareneho prevysuju pozitiva, tak prevarame...A k tomu vysetreniu...Je to dobra vec, ale dnes odojim, hned poslem a este je mlieko na ceste do ustavu a uz mam doma ine, ako som nadojil vcera...
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-03-2010, 15:52   #14
marika
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 8
Smile Re: Problém s kozou....

Samozrejme, je to vec nazoru a hlavne skusenosti. Pred 15 rokmi lekari nevedeli pomoct mojej dcere, tak sme to vyskusali s kozim mliekom (pre istotu2x prevaranym) a napriek tomu, ze jej zdravotny stav sa rapidne zacal zlepsovat, ma detska lekarka vykricala, ci som normalna podavat kozie mlieko, ci chcem dieta uplne zabit Zmenila som lekarku a ta bola nadsena, ze sme to skusili s kozim mliekom, ked uz medicina zlyhala . Zaujimal by na nazor p.primarky, ci napr. aj vodu mame pit jedine prevarenu (v neprevarenej je mnohokrat ovela horsi "zverinec" ako v mlieku). Ja sa tejto problematike venujem uz viac rokov, sledujem rozne nase (tych je malicko), ale hlavne zahranicne vyskumy v tejto oblasti, spolupracujem s mnohymi odbornikmi, ktori sa tomu dlhorocne venuju - vdaka tomu preferujeme v nasej rodine kvalitne surove mlieko. Este raz - je to vec nazoru, kto nema istotu, nech radsej prevari, urcite to mlieko aj tak bude lepsie ako "krabickove" (to, ze kozie mlieko je medzi jednotlivymi vysetreniami zdrave, sa pri ziskani skusenosti zistuje denne senzoricky. Okrem denneho prezerania zdravotneho stavu kozy pri kazdom dojeni sa sleduje stav mlieka - jeho farba, vona, chut - mlieko na skusobnej domacej vzorke nevlockuje, je biele, je sladucke, zdrave mlieko urcite NEZAPACHA a nema chut koziny). Inak to denne pozorovanie je uz rutina, vobec to nezaberie cas - je to uz samozrejmost ako umytie ruk pred jedlom.... Prajem vela radosti so zdravym mlieckom

Naposledy upravil marika : 15-03-2010 o 15:55.
marika je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 16-03-2010, 07:10   #15
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Hmm. Ja som dostal pred 20mi rokmi boreliozu a vychadza mi to jedine z kozieho suroveho mlieka. Ale v poslednej dobe sledujuc dianie okolo vakcin, zacinam pripustat aj moznost nakazy od protichripkovej vakciny, ktoru si davam pravidelne dlhe roky aplykovat. Ano zhodneme sa urcite na tom, ze zdrave kozie mlieko je najlepsie surove, len nemam tu istotu. Ale na druhej strane mam tiez overene, ze prevarene vydlzi dlhsie bez chutovych zmien ako surove... V kazdom pripade sa na zaklade tvojich info chystam oslovit veta s moznostou analyzy mlieka. Len 5 vzoriek asi bude dost drahych. Ci pomiesat to vsetko do jednej a v pripade pozitivneho vysledku to rozdelit?
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 16-03-2010, 09:46   #16
mikluš
člen
 
Registrovaný od: Apr 2009
Príspevky: 24
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Najprv treba ist na veterinu pre sterilne skumavky. Potom sa oddoji z kazdeho cecka a co najskor odnesie na vysetrenie. Myslim ze jedno vysetrenie stoji cca 5eur. Kysle mlieko a syr z prevareneho normalne neziskas. Su prostriedky pre zvierata proti kliestom s ucinnostou myslim na pol roka,ale viac a presne by vam o tom povedal veterinar. Su urcene pre hospodarske zvierata. Suroveho mlieka by som sa v ziadnom pripade nebal, az na tu kliestovu nakazu. Doma sme pili mlieko od krav,ktore nebolo nikdy vysetrene.
mikluš je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 16-03-2010, 20:50   #17
marika
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 8
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Ja si chodim po sterilne skumavky priamo do labaku, kde potom aj odovzdam vzorky (robia inak aj zbery v ramci regionov - len treba sa s nimi dohodnut). Je pravda, ze sa dat aj len jedna spolocna vzorka, len ak su vysledky pozitivne, neda sa zistit, ktore kozy treba liecit (potom treba tak ci tak dat vzorky od kazdej kozy zvlast vysetrit). Co sa tyka kliestov a vselijakej havede, my nase kozy natierame Butoxom - mame s tym dobre skusenosti - ked pridu prve teple dni, kozy okupeme so samponom na psy (nie je podmienkou kupat, ale nase kozy kupanie miluju) a potom im chrbat natrieme Butoxom - ucinkuje to naozaj dlhodobo.
marika je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-03-2010, 07:05   #18
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Ten Butox je dobra rada, kde to dostat, v lekarni? Ja na psov pouzivam Neostomozan, ale na potr. zvierata to nie je... Kupanie neuznavam, nakolko sa nim odmastuje srst, moje kozy su v lete celodenne vonku, bez moznosti skryt pred dazdom a to by srst nasiakla... Ako citam rady ohladne vysetrenia, je to dost fin. narocne...Kazdy cecok 5€x10+postovne+opakovane... no neviem...
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-05-2010, 08:13   #19
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Naviazem na tie klieste. Po zistovani po forach mam overene, ze ziadna ochrana nie je 100% a radsej teda to mlieko prevarim, ako riskovat nejake kliestove svinstvo. A u nas je teda kliestov dost, i ked na kozy az tak nejdu, ako na psov...
Ale posmeleny vasimi radami, mam dalsi problem. Vsetky kozy uz veselo bez problemov na zelenom pasiem, ale mam problem asi s asi 5 rocnym capom. Akonahle ho dam na pasu, zacne druhy den dost silno hnackovat. Samozrejme ide na 4-5 dni na ciste seno, hnacka prejde, opat na hodku-dve na zelene a opat hnacka. Toto sa opakuje od marca a neviem ho na tu travu zvyknut. Uz som rozmyslal, ze ho necham past aj s hnackou (je mu strasne za kozami smutno), ze snad sa to upravi same, ale mam strach, bo raz mi takto jedna koza uhynula. Co navrhujete?
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 27-05-2010, 07:03   #20
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Problém s kozou....

Potrebuje surne nejaky kontakt, nalepsie telefonicky,na veterinara, co sa zaobera kozami....Surne! Dakujem.
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 23:17.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..