AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 02-05-2010, 22:47   #1
_stanislav_
člen
 
Registrovaný od: May 2010
Príspevky: 2
Počiatočné Starostlivost o ovce a kozy

Zdravim,

potreboval by som poradit, ake plemeno oviec alebo koz mam vybrat, a ci vobec. Mam volny pozemok so stajnou a zvazujem tam chovat ovce alebo kozy. Kedze som uplny laik co sa tyka chovatelstva, ocenim kazdu radu. Hlavne ma zaujima narocnost (cas) a potrebna starostlivost o zvierata, kedze cez tyzden som pracovne prec a cas mam len cez vikendy, aj to malo.


Tu su moje poziadavky:
Ovce / kozy chcem primarne aby spasali travu / male kricky
Idealne plemeno typu 'partizan' ktore si vyzaduje minimalnu starostlivost
Zvierata nechcem na mlieko, moze byt vlna a maso


V prvom rade ma zaujima narocnost a starostlivost o ovce a kozy.
Ako casto sa treba o ne starat? Denne? Staci iba raz za tyzden?
Co vsetko starostlivost o ovcu / kozu obnasa?
Dufam ze tie plemena na maso a vlnu netreba dojit ;o)
Treba zvierata prikrmovat cez rok? Cim? Ako casto?

Co im treba davat cez rok? Iba vodu?
Co v zime? Seno / vodu?

Rozmyslal som o troch kusoch ovce alebo kozy na zaciatok. Popripade i ovce i kozy spolu, kazda po dva kusy, kedze ak sa nemylim, kozy zozeru i tie kricky, zatial co ovce nie.

Spracovat by som chcel vlnu, kozu a maso.

Kedy je vyhodne predat zvierata? Vykupuje ich niekto? Spracovava ich niekto?

Idealne by som mal zaujem o kupu zvierat od chovatela v okoli Noveho Mesta nad Vahom, ktory mi zvierata i dovezie. Pred zimou by som mu ich predal naspat, popripade by mi poradil kde dat zvierata spracovat na maso / kozu / vlnu, tak aby som s tym mal minimum starosti a nemusel sa o ne starat v zime.

Takze ak je tu nejaky skuseny chovatel, poprosim o radu, ci ovce, ci skor kozy, ake plemeno a ci vobec si mam dane zvierata zadovazit, ak nebudem mat cas sa o ne denne starat.

Akekolvekl odkazy a informacie o chove oviec / koz su vitane. Popripade i odporucanie na nejaku dobru literaturu.

Dakujem.
_stanislav_ je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 05-05-2010, 08:06   #2
jopal1
člen
 
Registrovaný od: Nov 2009
Príspevky: 16
Počiatočné Re: Starostlivost o ovce a kozy

Mam par veci popisanych na http://jopal.webnode.sk/fotogaleria/kozy/pokec/
Pozri, tam najdes par odpovedi a potom sa pytaj dalej...
jopal1 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-05-2010, 21:36   #3
ceritko
člen
 
Registrovaný od: Feb 2010
Lokalita: Priepasné
Príspevky: 12
Počiatočné Re: Starostlivost o ovce a kozy

Citát:
Pôvodne zaslal _stanislav_
Zdravim,

potreboval by som poradit, ake plemeno oviec alebo koz mam vybrat, a ci vobec. Mam volny pozemok so stajnou a zvazujem tam chovat ovce alebo kozy. Kedze som uplny laik co sa tyka chovatelstva, ocenim kazdu radu. Hlavne ma zaujima narocnost (cas) a potrebna starostlivost o zvierata, kedze cez tyzden som pracovne prec a cas mam len cez vikendy, aj to malo.


Tu su moje poziadavky:
Ovce / kozy chcem primarne aby spasali travu / male kricky
Idealne plemeno typu 'partizan' ktore si vyzaduje minimalnu starostlivost
Zvierata nechcem na mlieko, moze byt vlna a maso


V prvom rade ma zaujima narocnost a starostlivost o ovce a kozy.
Ako casto sa treba o ne starat? Denne? Staci iba raz za tyzden?
Co vsetko starostlivost o ovcu / kozu obnasa?
Dufam ze tie plemena na maso a vlnu netreba dojit ;o)
Treba zvierata prikrmovat cez rok? Cim? Ako casto?

Co im treba davat cez rok? Iba vodu?
Co v zime? Seno / vodu?

Rozmyslal som o troch kusoch ovce alebo kozy na zaciatok. Popripade i ovce i kozy spolu, kazda po dva kusy, kedze ak sa nemylim, kozy zozeru i tie kricky, zatial co ovce nie.

Spracovat by som chcel vlnu, kozu a maso.

Kedy je vyhodne predat zvierata? Vykupuje ich niekto? Spracovava ich niekto?

Idealne by som mal zaujem o kupu zvierat od chovatela v okoli Noveho Mesta nad Vahom, ktory mi zvierata i dovezie. Pred zimou by som mu ich predal naspat, popripade by mi poradil kde dat zvierata spracovat na maso / kozu / vlnu, tak aby som s tym mal minimum starosti a nemusel sa o ne starat v zime.

Takze ak je tu nejaky skuseny chovatel, poprosim o radu, ci ovce, ci skor kozy, ake plemeno a ci vobec si mam dane zvierata zadovazit, ak nebudem mat cas sa o ne denne starat.

Akekolvekl odkazy a informacie o chove oviec / koz su vitane. Popripade i odporucanie na nejaku dobru literaturu.

Dakujem.

Poznam chovatela z farmy Etelka - Prasnik, urcite najdete u neho odpovede..ma aj www.etelka.sk, navstevuje seminare a je urcite nezavisly a uprimny chovatel, co sa rozumie.. skuste sa informovat tam. Ak nie, poznam vynikajuceho masiara z Priepasneho...sam som hladal takeho, co nehrabe iba pre seba :-)..napiste mi kontakt na vas..ak veci a ohrady pre pasenie, bol som spokojny s vyrobkami Patura www.patura.sk.. pekny vecer
ceritko je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 27-05-2010, 09:46   #4
a.durackova
člen
 
Registrovaný od: May 2009
Príspevky: 15
Počiatočné Re: Starostlivost o ovce a kozy

Dobrý deň,
nedalo mi nereagovať na Váš príspevok.

My sme začali s chovom oviec, kvôli vypásaniu záhrady, ako úplný amatéri. Priviezli sme si minulý rok koncom apríla štyri ovce, 3 jahničky a jedného barančeka (asi dvojmesačné), urobili sme im jednoduchý prístrešok - bez stien. Celé leto sa iba pásli, občas kúsok suchého chleba ako maškrtu. Čistá pitná voda a soľný liz je však samozrejmosťou - hlavne v lete. Zhruba dve vedrá 15 l denne, ak je veľmi horúco aj viac. Tiež je dobré ovce v lete ostrihať, ale nie je to podmienka, aj my sme ich prvý krát strihali až po roku, ale strihač trochu nadával.
Občas (min 2x do roka) treba ošetriť paznechty.

Celú dobu (jar, leto, jeseň,) sme ani nevedeli, že ich máme - volne sa pohybovali po pozemku, spali kde chceli, nezatvárali sme ich - v každom počasí - ani v zime.
Samozrejme v zime ich treba kŕmiť kvalitným senom a jadrovým krmivom a problém je s vodou, ktorá do pár minút zamrzne.
Už som si zvykla na budík o 5.00 a potom hurá do práce.
"Problémy" s ovečkami začali, až tento rok na jar - v marci, keď sme zistili, že sú kotné, čo sa nám podarilo zistiť až tri týžne pred okotením - kvôli vlne to nebolo poznať, a keďže boli mladé - od jari, napredpokladali sme, že sa napária už na jeseň.
Kotné ovce a zvlášť pred a po okotení a tiež jahňatá vyžadujú zvýšenú starostlivoť - oveľa viac ako napr. šteňatá - aspoň z môjho pohľadu, takže ak nemáte dosť času (pravidelné kontroly bahníc aspoň ráno a večer) o produkcii jahniat veľmi neuvažujte. Hneď pri prvom jahňati sa nám totiž stalo, že sa ovca okotila predčasne a mala problémy s placentou. Jahňa uhynulo. Pri zvyšných dvoch ovciach sme potom takmer spávali - s obavy pred komplikáciami.
Taktiež ovce vo vysokom štádiu kotnosti by už nemali byť spolu s baranom, takže sme museli vymyslieť ustajnenie zvlášť - a z nášho dovtedy prístrešku sa stal ovčín s tromi miestnosťami.
Neľutujem však, že sme si takto "skomplikovali" život, ovečky nás tešia, jahňatá sú roztomilé, záhrada je spasená, teda aspoň čiastočne, anglický trávnik nečakajte.
Nie je nič lepšie, ako si s nimi po celodennom strese v práci sadnúť a pozerať sa ako sa pasú. Občas Vám nejaká vyskočí na chrbát, baran do Vás drcne, ale o tom to je.

Môžem Vám ešte doporučiť literatúru: Milena Fantová, Chov kôz a František Horák a kol. Ovce a jejich chov.

Chov kôz od Fantovej je veľmi dobrá kniha, veľa sme z nej čerpali aj pri chove oviec, Ovce a jejich chov od Horáka je viac menej vedecká literatúra, v ktorej praktické rady nájdete len ťažko.

Prajem Vám veľa radosti z chovu.

S pozdravom Andrea Ďuračková
a.durackova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-06-2010, 23:34   #5
_stanislav_
člen
 
Registrovaný od: May 2010
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Starostlivost o ovce a kozy

Ďakujem za odpovede.

Dnes som kupil dve mlade ovecky. Na noc som ich zatial zatvoril do mastale, este boli z cesty a z noveho prostredia dost vystresovane.

Zatial som im tam dal pokosenu travu a vodu, kamennu sol mi odporucila i chovatelka, tu este kupim.

Chcem aby sa naucili chodit do mastale, ale mam pocit, ze ako pisete, ze si samy najdu miesto kde im je najlepsie (do mastale sa im moc nechcelo, ale zato si vylihovali spokojne pred branou) a necham ich volne pobehovat po zahrade. Nebudem ich ani zatvarat na noc.

Ostava len vyriesit vodu, aby ju mali denne a dost.

Naposledy upravil _stanislav_ : 13-06-2010 o 23:37.
_stanislav_ je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 21-04-2011, 20:38   #6
ivan55
člen
 
Registrovaný od: Apr 2011
Príspevky: 1
Smile chov oviec

Dobrý deň. mam jednu otázku ohľadom oviec ako je to zdojenim ci je to celoročne ako u kôz alebo sa nemusí dojiť aj koľko je priblizne u dospelej ovce mlieka na jedno dojenie.Aj akú je najlepšie ovcu kupit ked chcem začať s chovom ci jahnatko alebo dospelú jedno ročnú ovcu ??
vopred dakujem.
ivan55 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 15:15.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..