AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 17-06-2011, 22:13   #1
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Netýka sa to cca 30 % opustených neobrábaných vinohradov z celkovej výmery v SR. Väčšie výmery vinohradov majitelia neobrábali z toho dôvodu, lebo náklady prevyšovali príjmy a strata produkovaná po viac rokov bola príčinou, aby majiteľ pre zlé pozmenené podmienky po r. 1989 prestal mať záujem o užívanie viníc.

Ja patrím medzi majiteľov rodinného domu s hospodárskou mini záhradkou pri dome a tu sa núka možnosť docieliť produkciu hrozna pre svoju potrebu na čerstvý konzum a na víno. Odroda Izabella na dlhom vedení tento rok sa prekonáva vo vzraste dreva i strapcov hrozna. Česi udelili vínu z tejto odrody aj cenu za kvalitu. Odbobulované hrozno vlani pred príchodom mrazu malo cukornatosť u mňa 24 stupňov a získal som víno pre svoju potrebu s minimom práce s maximom potešenia sledovať celý proces.

Žiaľ v mnohých mini záhradkách pri rod. domoch je vidieť tuje, smreky, sosny, brezy a pod. a to je v teplej oblasti vhodnej pre intenzívne pestovanie vinnej révy nemalá škoda.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 18-06-2011, 23:10   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Mladí ľudia Vám nebudú pracovať na záhradke v dnešnej dobe...
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-06-2011, 08:04   #3
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné Re: V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Mladá generácia má problém nájsť si zamestnanie a ak ho má, tak záhradu neobdivuje a hľadá rozptýlenie a relax inde. Štát po r. 1989 znevýhodnil podmienky pre pestovanie viniča ako aj ostatného poľnohospodárstva, kde je sústavný odliv pracovníkov pre bankrot PD a farmárov.

V mojom príspevku som chcel poukázať na to, že seniori v po produkčnom veku nemajú už síl obrábať väčšiu vinicu, ale pri dome stačí im pár m2, aby si dopestovali hrozno a potešili sa sledovaním ako rastie, vyvíja sa.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-06-2011, 13:03   #4
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Dúfam, že ten Váš vinič nepostrekujete !
Mimochodom, ako sa Vám javí tento rok z pohľadu včelára a vašich včelstiev ? Snáď to bude lepšie, ako v minulom roku.
marmil
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-06-2011, 18:07   #5
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné Re: V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Odrodu izabella netreba postrekovať. Na jeseň snáď by bolo užitočné ošetrenie hrozna pár týždňov pred zberom proti hnilobe, ale ja to nerobím, mám hrozno bez rezíduí škodlivých látok.
Včelársky rok bol dobrý, ale ja tento rok mienim končiť s touto činnosťou pre nepriaznivý zdravotný stav a vysoký vek.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 03-07-2011, 18:42   #6
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné Re: V tomto roku vinnej réve páči sa teplé počasie

Mám 3 jedincov viniča odrody izabella pre svoje potešenie, lebo mám ich pri dome. Mladá generácia sa nepoteší ich vzrastom a úrodou hrozna, lebo to pre nich neposkytuje to, čo pre mňa, lebo ja mám už značnú redukciu možných potešení. Aj pri vysokej 2. úrode v r. 2009 a predpoklad v r.2011 80 kg hrozna, to je hodnota cca 50 € a to nie je nič moc pri ich platoch. Jedná sa tu o kontakt – pozorovanie viniča, ktorého neoslabujú choroby a má kvalitné hrozno i víno z neho. Pamätám sa na to, že ešte pred r.. 1989 bol odhalený istý štátny úradník v Čechách, ktorý si naplánoval služobnú cestu autom 100 km tak, aby si mohol v škôlke kúpiť marhuľový stromček pre svoje potešenie.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 18:02.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..