AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 01-02-2014, 22:19   #1
kenjiSVK
člen
 
Registrovaný od: Feb 2014
Príspevky: 1
Lightbulb Konopa siata a legislatíva

Zdravím,

našiel som mnoho príspevkov na túto tému, ale všetky sú pomerne staré a nie moc konkrétne. Rád by som sa teda spýtal na konkrétne a aktuálne informácie.

Kde a aké všetky povolenie/licencie/atď. treba získať na to, aby som mohol pestovať technickú konope? Samozrejme jednu z odrôd, ktoré sú schválené zákonom.

Aké sú približné počiatočné náklady na získanie týchto povolení a ako je orientačne časovo náročné získať tieto povolenia?

Je možné pestovať zákonne konope na prenajatom poľnohospodárskom pozemku so súhlasom majiteľa?

Týka sa konope siatej nejaké špeciálna daňová legislatíva ako napr. u tabaku?

Vďaka za zodpovedanie.
kenjiSVK je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 14-02-2014, 21:19   #2
nemec115
člen
 
Registrovaný od: Feb 2014
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Toto by aj mňa zaujímalo , pretože by som chcel pestovať konopu na výrobu látok a odevov ktoré sa používali v stredoveku . Celkovo využitie konopy je všestranné a jej vlákna su pevnejšie a silnejšie ako ľanové .
nemec115 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-01-2015, 15:30   #3
andrea231
člen
 
Registrovaný od: Jan 2015
Príspevky: 7
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Cannabis sativa je zaradená na zozname omamných a psychotropných látok v I. skupine. Povolenie na pestovanie rastliny udeľuje Ministerstvo zdravotníctva.
Odporúčam preštudovať zákon č. 139/1998 o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, kde sú ustanovené podrobnosti a v prípade nejasností sa žiadosťou podľa infozákona obrátiť na ministerstvo.
__________________
http://www.babyburza.sk
andrea231 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-04-2015, 17:41   #4
martinzemko
člen
 
Registrovaný od: Apr 2015
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Dobrý deň.
Autorka "andrea231" by sa mala zamyslieť, akú informáciu vypustí do sveta, hlavne ak čerpá zo zdrojov, kt. sú 11 rokov "po záruke". Od roku 2009 nastala na Slovensku zmena týkajúca sa pestovania konopy (http://www.mpsr.sk/index.php?navID=7...sID=40&id=1717) a v súčasnosti je možné pestovať konopu za dodržania niekoľkých veľmi jednoduchých podmienok:

- pozemok aspoň 1 ha (1/3 musí tvoriť konopa - nie som si 100 % istý)
- oznámiť na PPA, výmeru (spolu so žiadosťou o priamu platbu)
- zaslať certifikát osiva (dodávateľ Vám ho poskytne spolu s osivom)
- do 3 dní po začatí kvitnutia toto oznámiť na PPA (počas kvitnutia nesmie okrem majiteľa nikto vstupovať na pozemok)

Dúfam, že podobne zavádzajúce informácie budú časom ubúdať, potenciálnym pestovateľom držím palce. Snáď sa nám podarí konopu opäť prinavrátiť na naše polia
martinzemko je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 24-04-2015, 14:42   #5
andrea231
člen
 
Registrovaný od: Jan 2015
Príspevky: 7
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Citát:
Pôvodne zaslal martinzemko
Autorka "andrea231" by sa mala zamyslieť, akú informáciu vypustí do sveta, hlavne ak čerpá zo zdrojov, kt. sú 11 rokov "po záruke".

Informácie nie sú po "záruke", konopa siata je aj naďalej zaradená na zozname omamných a psychotropných látok v I. skupine a povolenie na pestovanie rastliny udeľuje Ministerstvo zdravotníctva, dokonca aj tebou citovaný zdroj uvádza:
Citát:
Ak poľnohospodár mieni pestovať konopu siatu mimo systému priamych platieb (napr. nespĺňa podmienky nariadenia vlády SR č. 20/2009 Z. z.) musí podľa ustanovení § 15 odseku 2 zákona č. 139/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov žiadať o povolenie Ministerstvo zdravotníctva SR.

Áno, pri istých odrodách existuje v zmysle nariadenia EK výnimka, ale iba za predpokladu, že plánuje pestovať povolenú odrodu v systéme priamych platieb. Keďže autor nešpecifikoval odrodu, ktorú plánuje pestovať, ani či plánuje využiť systém priamych platieb, nevylučuje sa to s informáciou ktorú som poskytla vyššie.
__________________
http://www.babyburza.sk
andrea231 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 25-08-2015, 17:50   #6
PanpestovatelFeri
člen
 
Registrovaný od: Aug 2015
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

To znamena že tak cca 10 rastlin pestovat nemožem?
PanpestovatelFeri je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-11-2015, 09:50   #7
MirkaSlavikova
člen
 
Registrovaný od: Nov 2015
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Citát:
Pôvodne zaslal PanpestovatelFeri
To znamena že tak cca 10 rastlin pestovat nemožem?

Nie, 10 rastliniek na záhradke pestovať nemôžete. Ak by ste mali záujem o pestovanie, ale chýba Vám pôda, alebo potrebujete osivo od certifikovaného pestovateľa, môžete kontaktovať OZ Konopný dvor.
MirkaSlavikova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 07-01-2022, 18:45   #8
GreenDoctor
člen
 
Registrovaný od: Jan 2022
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Teraz to už síce nie je aktuálna téma ani tu veľa ľudí neprispieva. Ale zaujímalo by ma či je nejak možné pestovať konope indoor na výrobu CBD oleja ktorý je momentálne dosť rozšírený.
Ďakujem za každú odpoveď.
__________________
Predaj CBD, CBG a CBN olejov
GreenDoctor je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2023, 22:46   #9
SamuelH
člen
 
Registrovaný od: Feb 2023
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Konopa siata a legislatíva

Je to možné ale podľa toho čo čítam nie su tu vôbec aktuálne informácie kedže prebehla aj teraz nedávno zmena legislatívy a táto tema ma zaujímala kedže som mal záujem pestovať technické konope na záhrade ale netuším vôbec aké licencie alebo čo treba kedže e-mail na úradníkov nie je nikde zverejnený tak je to dosť problematické..
SamuelH je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 09:23.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..