AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 08-02-2018, 13:24   #1
PeterK
člen
 
Registrovaný od: Feb 2018
Príspevky: 4
Počiatočné Formaldehyd

Chcel by som vás požiadať o informáciu, kde je povolené používať formaldehyd v poľnohospodárstve - živočíšnej výrobe. Podľa predbežných informácii vzhľadom na jeho nebezpečie pre človeka (je to karcinogén, problémy pri nadýchaní a pod.) a aj ekologické problémy, mal byť zakázaný. Napriek tomu sa používa vo veľkom. Napríklad na ošetrenie paznechtov a pod. Podľa akých nariadení, zákonov je potrebné sa riadiť.
PeterK je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 08-02-2018, 22:20   #2
SHR-Jana
člen
 
Registrovaný od: Apr 2017
Príspevky: 22
Počiatočné Re: Formaldehyd

Na stránke uksupu najdeš povolene pripravky v eko.

http://www.uksup.sk/cistiace-a-dezinfekcne-prostriedky/
SHR-Jana je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-02-2018, 22:24   #3
SHR-Jana
člen
 
Registrovaný od: Apr 2017
Príspevky: 22
Počiatočné Re: Formaldehyd

PS: formadehyd je dobry proti poteniu nôch a zapachu. Jasne že to nesmieš prehnať a hlavne vdychovať
SHR-Jana je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2018, 09:29   #4
PeterK
člen
 
Registrovaný od: Feb 2018
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Formaldehyd

Ďakujem že ste tak rýchlo zareagovali. Ale viem že na stránke UKSUP je povolený pre EKO výrobu!!!!! Čo je pre mňa nepochopiteľné. Viem že zaberá aj na nohy, ale ja by som si ho na nohy nikdy nedal, pravdepodobne prestupuje do tela aj pokožkou a to nehovorím o jeho karcinogénnych účinkoch. Nájdete to rôzne na internete asi aj Wikipedia a inde. Som chemik a zaujíma ma, prečo je takáto nebezpečná chemikália povolená pre použitie a zvlášť v EKO, keď už dlho sa hovorí o jeho zákaze. Napríklad v prípade že ho uskladníte pri teplote pod 10°C, vyzráža sa biela kryštalická látka (paraformaldehyd). Ak by ste to zahriali späť na vyššiu teplotu vráti sa do pôvodného tekutého stavu. Ale z dôvodu jeho vlastností je zahrievanie veľmi problematické prípadne až nemožné. Odstránenie takýchto vykryštalizovaných zvyškov "sa" vykonáva prostredníctvom špecializovanej firmy.
Viem že v niektorých oblastiach je nenahraditeľný, napríklad v lekárstve pri rozboroch, uchovávaní orgánov a pod. Zaujíma ma, či mi neviete odporučiť nejaké iné zákony a nariadenia (okrem UKSUP) pre použitie v poľnohospodárstve.
PeterK je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2018, 10:42   #5
SHR-Jana
člen
 
Registrovaný od: Apr 2017
Príspevky: 22
Počiatočné Re: Formaldehyd

Keď si to tak preberiene tak formaldehyd je všade.
Čo viem tak v poľnohospodarstve sa už ani nepouživa a mi ho nepouzivame vôbec nakoľko paznechty u bobytku ošetrujeme ručne.
Podľa niekoho je to jediny pripravok ktorý vedel lacno bezinfikovať a bolo ho nadbytok.
A k tym noham len že 20 rokov som to liečil kadejakym bordelom aj od lekarov, a možno som nasral do seba tolko chemie že raz ročne si vymočiť nohy v tomto je asi zanedbateľne.
A prečo ho UKSUP povoluje toť otazka??
SHR-Jana je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2018, 10:54   #6
PeterK
člen
 
Registrovaný od: Feb 2018
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Formaldehyd

Bohužiaľ ten formaldehyd na ošetrenie paznechtov je všade, všade a veľa, veľa, veľa. Hlavne preto ma to zaujíma. Ľudia pri jeho použití chodia ako priotrávený, opitý, niektorý omdlievajú. Uznávam že zaberá, aj keď následne popálené vemená sú ďalší problém. A netreba zabúdať na zdravotný stav kopýt aj vytvrdzovanie. Ale ak môžete, nepoužívajte ho.
Na tie nohy uznávam, jednorazovo možno v poriadku. Už som počul od nejakého zootechnika že tiež okúpal svoje nohy, neviem v akej koncentrácii a od vtedy má pokoj.
PeterK je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2018, 13:30   #7
SHR-Jana
člen
 
Registrovaný od: Apr 2017
Príspevky: 22
Počiatočné Re: Formaldehyd

No toto uksup nerieši. Firma ktora nas kontroluje mala otazku čim cistime vemeno a strupi. Tak som vravel že čistou teplou vodou a riedeny jod(betadine)
Tak ze to nemôzem ale musim si zakupiť originalny prostriedok. "Aj keď ho nebudem použivať" Sice je to taktiež jod ale 5krat drahši.
Trapilo ich koľko hnoja davam na pole ale ja si ruky môžem umyvať aj kyselinou.
SHR-Jana je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-02-2018, 13:51   #8
PeterK
člen
 
Registrovaný od: Feb 2018
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Formaldehyd

Nájdite toto:
Pracovná verzia:
Nariadenia Komisie (ES) č. 889/2008 z 5. septembra 2008, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá implementácie nariadenia Rady (ES) č. 834/2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov so zreteľom na ekologickú výrobu, označovanie a kontrolu.
V prílohách, na strane 70 nájdete látky všeobecne povolené na použitie v EKO. Je tam aj ten hnusný formaldehyd, ale jód tam nie je. Budete si asi musieť vybrať zo zoznamu povolených jódových výrobkov.
V prílohách je niečo aj o maštaľnom hnoji, pozrite.
PeterK je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-02-2018, 07:00   #9
SHR-Jana
člen
 
Registrovaný od: Apr 2017
Príspevky: 22
Počiatočné Re: Formaldehyd

Bohužial nemam čas až tak študovať nariadenia takže to beriem len tak zbežne a trocha nam pomaha farmar čo je dlhe roky v eko.
Ale nebudem nečinne sediet a kontaktujem kontrolora čo on na to.
Aj keď sa riadia zakonom ale asi maju väčšiu moc ako obyčajny človek.
A možno by bolo dobre smerovať otazky na kontrolne oganizacie ako je naturalis alebo na pani Homolovu z ekotrendu.
SHR-Jana je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 09:40.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..