AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 14-08-2006, 14:47   #1
Csutora
člen
 
Registrovaný od: May 2006
Príspevky: 5
Počiatočné Chov vietnamských prasiatok

Chcel by som začať s chovom vietnamských prasiatok, samozrejme v malom, iba pre potreby mojej rodiny. Klasické biele ošípané som už choval, no s vietnamskými nemám skúsenosti.
Hlavne by ma zaujímalo nakoľko sú náročný na krmivo. Počuť že ono sa to vlastne pasie a jadrové krmivo nepotrebuje v takej miere k prírastku ako biele ošípané. Predpokladám že k dosiahnutiu slušného prírastku predsa len budú potrebovať viac než iba zelené krmivo. Počul som že t dorastie do 80 kg ako jatočná váha, neviem ale za akú dobu. Zaujímalo by ma naozajstná spotreba a čas dosiahnutia jatočnej zrelosti v prípade intenzívneho a extenzívneho chovu. Za vaše rady vopred ďakujem.
Csutora je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 25-08-2006, 14:00   #2
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

ked sa o vietnamskych prasiatkach hovori, ze "sa pasu", neznamena to, ze nedokazu vhodne zuzitkovat jadro, cim castejsie a viac budete jadro do krmnych davok pridavat, tym lepsi bude prirastok,
odporucam navstivit stranku agroporadenstvo a vyhladat si tam na vyzivu odbornika v kapitole chov osipanych
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 27-09-2006, 12:20   #3
cacoco
člen
 
Registrovaný od: Mar 2006
Príspevky: 6
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Citát:
Pôvodne zaslal stiffel
ked sa o vietnamskych prasiatkach hovori, ze "sa pasu", neznamena to, ze nedokazu vhodne zuzitkovat jadro, cim castejsie a viac budete jadro do krmnych davok pridavat, tym lepsi bude prirastok,
odporucam navstivit stranku agroporadenstvo a vyhladat si tam na vyzivu odbornika v kapitole chov osipanych

nieje to celkom tak čím viacej jadrových krmovín tým viac bude prasa masné.vietnamcovy stravu len spestrujeme pridávaním šrotu,pokial ho samozrejme nechceme najmä na masť.čo sa týka jatočnej váhy tak pri čistokrvnom vietnamcovy je jatočná váha cca.45-50kg a nie 80kg to môže byť jedine kríženec z diviakom.čo sa týka náročnosti tak tá je malá.na krmenie majú radi lucerku,datelinu a podobné rastliny.alebo aj nedozretú kukuricu,repu,zemiaky,žalude,mrkvu atd.
cacoco je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-10-2007, 16:30   #4
BULLDOG
člen
 
BULLDOG's Avatar
 
Registrovaný od: Oct 2007
Lokalita: cierna voda
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Zdravym!
Mna Tiez Zaujima Toto Tema,tiez Mam Zamer Zacat S Chovom Viet.prasiatok.
Kto Ma Skusenosti A Prax Stimto Chovom,mohol By Sa My Tu Prihlasit Rad By Som Mu Polozil Niekolko Otazok.
Dakujem S Pozdravom -peter.
BULLDOG je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-10-2007, 13:19   #5
BULLDOG
člen
 
BULLDOG's Avatar
 
Registrovaný od: Oct 2007
Lokalita: cierna voda
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Ako Sa Krmia Viet.prasiatka V Zime?
BULLDOG je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 18-11-2007, 08:52   #6
dzlubo
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Príspevky: 11
Thumbs up Re: Chov vietnamských prasiatok

Jedná sa o ošípané pochádzajúce z Vietnamu, k nám boli dovezené v období 70 rokov minulého storočia, najprv do zoologických záhrad a odtiaľ postupne sa rozšírili do súkromných chovou.
Tieto ošípané sú najčastejšie čierne, môžu byť aj šedé, strakaté nikdy nie sú však biele. U týchto ošípaných je typický prehnutý chrbát a visiace brucho, ktoré kvôli krátkym nohám sa ťahá skoro po zemi. Živá hmotnosť dospelých ošípaných dosahuje hmotnosť iba 60 až 80 kg a vyznačujú sa veľmi kľudnou povahou, ktorá pripomína až povahové vlastnosti psa. Ďalej sa vyznačujú rannosťou, pod ktorou rozumieme schopnosť rýchleho rastu a skoré ukončenie pohlavného a telesného vývoja.
Kŕmenie týchto ošípaných je výrazne nenáročné, ošípané ako všežravci skonzumujú takmer všetko. Ideálna je pre nich pastva a voľnosť pohybu v zarastenej záhrade. Vietnamské ošípané zožerú takmer všetko, napríklad všetku zeleninu, trávu, ďatelinu, seno aj horšej kvality, repu, zemiaky, opadané ovocie a lístie Tiež zbytky z kuchyne a podobne, nepotrebujú pre svoju výživu takmer vôbec obilniny, ktoré i pri mierne zvýšených dávkach podporujú produkciu tuku. Radi majú aj živočíšne krmivo, ktoré im zásadne podávame z preventívnych dôvodov varené ( koža, odpad po zabíjaní králikov a hydiny). Týmto sú aj náklady na chov minimálne. Potrebné je však zabezpečiť dostatok pitnej vody.
Pre odstavčatá a mladé ošípané je vhodné zabezpečiť ustajnenie v koterci alebo v krytom prístrešku. Pod prístreškom môžu byť už od jarných mesiacov do neskorej jesene - táto doba však stačí na odchov výkrmových ošípaných. I pri bežnej výžive pri dosiahnutí hmotnosti približne 55 až 70 kg, by sa mala tieto ošípané zabiť, pretože ďalší prírastok po dokončení rastu sa obyčajne premení na tuk. Chovateľ, ktorý má dostatočný počet mladých ošípaných ma možnosť zabíjať pre svoju potrebu aj menšie o hmotnosti 30 až 40 kg, čím si zabezpečí veľmi kvalitné mäso a takto si obohatí svoj jedálny lístok.
Pre drobnochovateľoch je vietnamská ošípaná veľmi vhodná. Tieto zvieratá sú nenáročné, odolné a pri chove majú veľmi nízke náklady, a preto plne vyhovujú malým chovateľom.
Ako ďalšia výhoda je jednoduchá ich reprodukcia. Mladú prasničku nezabijeme, ale čakáme kým sa prejavia prvé príznaky ruje. Tá sa u mladých prasničiek začína prejavovať už v treťom mesiaci života. Obdobie ruje sa ľahko spozná svojimi typickými príznakmi - výrazne sa zníži príjem potravy a nadmerne sa zväčšia vonkajšie pohlavné orgány. Správna doba na pripustenie je, keď prasnička pod tlakom ruky v oblasti krížov neuhýba, ale stuhne a nepohybuje sa. Je to obdobie ochoty na pripustenie. Ošípané majú 21 dňový pohlavný cyklus a v týchto cykloch sa ruja pravidelne opakuje. Ruja trvá 2 až 3 dni a u starších prasničiek aj dlhšie. Prvýkrát sa doporučuje pripúšťať až vo veku 5 mesiacov. Podľa dátumu ruje sa ľahko vypočíta obdobie budúcej ruje. Na toto obdobie je potrebné zabezpečiť pripustenie plemenným kancom, prípadne insemináciu (tá sa však u týchto ošípaných vykonáva vo veľmi malom množstve). Pohlavný akt trvá až 40 minút a je vhodné ho po 12 hodinách zopakovať. Aby sa zabránilo príbuzenskej plemenitbe, nikdy nepripúšťame „ priamych rodinných kančekov“ na svoje sestry a ďalšie priame rodinné príslušenstvo. Vždy je dôležité zabezpečiť nepríbuzenskú plemenitbu .Gravidita trvá 115 dní a počas tejto doby je vhodné podávať vo výžive budúcej prasnice v malých množstvách aj obilninové šroty alebo kŕmne zmesí. Blížiaci pôrod sa spoznáva podľa zväčšených ceckov, nekľudu, kedy svinka často leží a vstáva.
Pôrod prebieha obyčajne bez problémov a trvá 2 až 10 hodín. Počas prasenia pomôžeme ciciakom zbaviť sa plodových obálov a hlienov. K prasnici ich sa nedoporučuje vracať. Ciciaky sa umiestňujú do pripraveného a teplého prostredia. Po pôrode ciciakom je potrebné zabezpečiť teplotu 30 až 36o C aspoň do 10 dňa života, pretože termoregulácia ciciakov je po narodení neparná a až od 12 dňa života začína fungovať. Podchladenie v tomto období spôsobuje najväčšie úhyny ciciakov do veku 10 dní, kedy ciciaky sú málo pohyblivé, ich metabolizmus je pomalý a rýchle hynú. Odstav ciciakov od prasnice sa doporučuje vo veku 6 až 8 týždňov, pre zlepšenie kvality mäsa je potrebné kančekov najneskôr do 7 týždňa odborne vykastrovať.
Chovatelia, ktorí dosiahnu vo veku dvoch mesiacov hmotnosť u odstavčiat 5 kg a v treťom mesiaci života okolo 10 kg živej hmotnosti vytvorili optimálne podmienky pre úspešný výkrm a chov týchto vietnamských ošípaných.
dzlubo je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-03-2011, 15:25   #7
Linki4
člen
 
Registrovaný od: Mar 2011
Príspevky: 1
Počiatočné Chov vietnamských prasiatok

Chcel by som sa spytat.aky velky vybeh potrebuju ,ci mozu byt viacere spolu.Dokazu podryt plot zakopany v zemi cca 20cm a ci to zvyknu robit.aku maju povahu?a cim ich krmit ako pocas zimy tak aj v lete.Su nachylne na choroby?a mozte pridat nejake tipy a triky napomocne pri chove.

Dakujem.
Linki4 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 20-01-2012, 15:56   #8
GretaBurdova
člen
 
Registrovaný od: Jan 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Chov vietnamských prasiatok

Dobrý den,
ráda bych věděla, jaké jsou příznaky prašiviny vietnamských prasat. Zda se dá léčit, není přenosná a jestli má vliv na kvalitu masa.
Děkuji Vám za brzkou odpověď
GretaBurdová
GretaBurdova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 23-02-2012, 15:06   #9
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Citát:
Pôvodne zaslal Linki4
Chcel by som sa spytat.aky velky vybeh potrebuju ,ci mozu byt viacere spolu.Dokazu podryt plot zakopany v zemi cca 20cm a ci to zvyknu robit.aku maju povahu?a cim ich krmit ako pocas zimy tak aj v lete.Su nachylne na choroby?a mozte pridat nejake tipy a triky napomocne pri chove.

Dakujem.

Dobrý deň, venujem sa chovu vietnamských prasiatok a môžem Vám poradiť. Čo sa týka toho výbehu, no tak dajú sa chovať aj v zavretom chlieviku ako sa chovajú klasické ošípané, ale nie je to pre ne ideálne.. čím viac priestoru majú tým lepšie, zaleží koľko im môžete ponúknuť.. vo výbehu lepšie rastu toaletu si spravia na jednom mieste nie sú špinavé a nenudia sa.. ja ma ohradu spravenú z drevených paliet kt. som natrel starým motorovým olejom aby nehnili. Nemám ich ani zakopané v zemi a nepodryjú sa. No to klasické pletivo oni potvori možno aj podryjú ale hlavne ho rypákom podvihnú.. moje boli u všetkých susedov pokiaľ som to nespravil pevne.. Keď raz nájdu cestu von zapamätajú si ju. Teda ja by som volil nejaký pevný spodok aspoň karirohož alebo niečo podobne. Samozrejme môžu byt viaceré spolu ako črieda len treba dať pozor na kancov a prasničky. Kanca je naj. mať zvlášť a s prasničkami mat iba bravčekov. Inak by sa vám párili mimo dozor.. a to nie je dobre... nebudete vedieť kedy sa prasnička presne oprasí atď... Sú pokojnej povahy, dajú sa pekne vycvičiť na zavolanie pribehnú ku mne. Samozrejme matka si chráni svoje mlade, keď ich očkujem alebo ich doktor kastruje prasnička zúri.. bacha na to.. a kanec je teritoriálny. Ja ich mám vo veľkom výbehu, mal som tam aj kanca a keď tam vstúpil niekto cudzí začal si ho premeriavať a stalo sa mi že kamaráta aj pohryzol (nič vážne) ale treba dávať pozor a netreba sa báť ukázať mu kto je pánom.. Na potravu nie sú náročné ja ich kŕmim - tráva pokosená na dvore, lúčna od rieky, ďatelina veškerá burina zo záhrady, ovocie, tekvice no proste všetko čo rastie naozaj nie sú náročne a nič im neškodí.. čo im nechutí nezožerú.. dávam im aj odpad z kuchyne a zošrotované jadrové krmivo ( jačmeň, kukurica) netreba veľa aby neboli príliš mastný. inak masť a oškvarky majú veľmi chutné. V zime repa, šrot, odpad z kuchyne, seno, slama. Keď naprší ryjú ako rotovator.. niektoré jedince viac, niektoré menej. Počas leta sa radi vyvaľujú v bahnisku. Keď som im tam podvečer nalial vodu skákali tam "šípky" a vytláčali jeden druhého. Zasušené bahno na koži si potom oškrabujú o stromy alebo chlievik.. Obhrýzajú kôru stromov a vypasú trávu. na ploche asi 2 áre mi 5 prasiatok za sezónu spravilo z ovocného sadu mesačnú krajinu.. normálne sa stavali na zadné a dočahovali marhule zo stromov.. čo moc nepoteší no.. proste nepatria tam kde sa niečo účelovo pestuje všetko zožerú.. možno s výnimkou starších stromov. Popadané ovocie pod stromami majú asi zo všetkého najradšej.. Choroby som zatiaľ žiadne na prasiatkach nemal akurát ich asi raz do roka odčevim prostriedkom na odčervenie ošípaných a malé prasiatka v druhom a desiatom dni (ak sa mi ich podari pochytať, lebo desať dňové sú už riadne čiperky) očkujem železom. Ale nie je to nevyhnutné, a zúbky malinkým nestrihám.. je to zbytočne.. Choval som aj krížencov s diviakmi tí sú ešte "škodlivejší"..Takže asi tak. pokiaľ by ste mali nejaké konkrétne otázky rád odpoviem.. s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-03-2012, 17:58   #10
suzinka0406
člen
 
Registrovaný od: Mar 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Mala by som jednu otázočku. Začala som s chovom vietnamských prasiatok. Možno je problém len to, že som s tým začala na zimu, ale predsa by som sa rada s Vami poradila. Prasiatka majú už približne 8 mesiacov a veľkosť rovnakú ako na začiatku, t. j. cca 10-15 kg. Kŕmené boli senom, zemiakmi, ale aj jadrom, občas zeleninkou, ovocím ale aj tekvičkami aj vody mali stále dosť, len boli skoro odstavené (nakoľko matku im zastrelili, lebo ušla do poľovného revíru). Cez zimu mali len malý výbeh, ale už na jar im plánujeme spraviť z paliet väčší aby sa mohli dosýtosti vybehať. Teda moja otázka znie, či teda ešte mám počkať a dať tomu šancu kým sa neoteplí alebo už viac nenarastú a zostanú také zakrpatené, alebo môžu pomôcť nejaké vitamíny. Ďakujem
suzinka0406 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 03:25.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..