AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 30-11-2012, 11:18   #21
massiv
člen
 
Registrovaný od: Nov 2012
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň
Mam otázku, začínam s chovom s jedným kancom a samičkou, je ich možné spolu chovať alebo je potrebne ich mat oddelene ?
massiv je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 05-12-2012, 11:23   #22
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň,
Je možné ich chovať spolu, len nebudete presne vedieť kedy na ňu skočila a tým pádom ani presný termín prasenia prasničky. No určite je potrebné prasničku pred oprasením izolovať, bo by kanec mohol požrať malé prasiatka. Keď bude mať prasnička už obrovské brucho zväčšené cecky a pošvu je najvyšší čas umiestniť ju na pokojné miesto s podstielkou Stačí predeliť chlievik kde ich máte tak aby sa kanec ku nej nedostal. Keď je prasnička nervózna stále ryje v podstielke (robý si hniezdo) do rána sa oprasí, porod býva bezproblémový, len jej treba zabezpečiť vodu na pitie, bo môže mať horúčku tak nech sa chladí.
s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-12-2012, 14:57   #23
massiv
člen
 
Registrovaný od: Nov 2012
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Mam ešte jednu otázočku, čo je lepšie pod postieľku zem alebo dosky? Lebo mam novú plechovú budú len nemám tam betón, a neviem čí by bola lepšia zem alebo drevená platňa. Ďakujem
massiv je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-12-2012, 15:30   #24
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, myslím že im kľudne môžete nechat aj holú zem.. ja mám síce drevennú podlahu ale oni si naryli do vnútra zem a majú ju zanesenú zemou a stale ju prerývaju aj s posdtieľkou alebo podstieľku vyžerú a zostáva im tam len taka prerytá zmes. Občas im to vyčistím a niečo odtadiaľ vyhádžem, ale o pár dní je to späť. Takže je to v podstate asi jedno sú nenáročné.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-01-2013, 15:19   #25
MatejM
člen
 
Registrovaný od: Jan 2013
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, zaujal ma chov týchto prasiatok a tiež chcem začať s chovom.
S akým počtom prasiatok je dobré žačať ? Ja som rozmýšľal nad piatimi kusmi.
Chcem ich chovať len von a rád by som vedel či im treba robiť nejaký prístrešok a do neho dať slamu, alebo im nevadí dážď ?
Keď im budem dávať nakosenú trávu, stačí im to hodiť na zem a oni si to rozoberú, alebo je lepšie im to dať do jaslí ako ovciam ?
A mohli by sme spolu s nimi chovať aj sliepky ? Nepojedli by ich ?

Ďakujem za odpoveď
MatejM je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-01-2013, 11:20   #26
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, no 5 je dobrý počet, 4 prasničky 1 kanček a do roka ich máte ako myší. No kančeka by som kúpil neskor aspoň tak (po pol roku) nech prasničky trochu podrastú lebo by ich skorá gravidyta zastavila v raste. (Teda keď ich máte v pláne aj rozmnožovať). Nebolo by zle aj krížencov s mangalicou napr. narastú na väčšie. Prístrešok zo slamou je dobry aby sa mali kam ukryť. Najlepšie najaka búda so stenami aj na zimu aby sa tam zohrievali.. Keď je mokro budu ryť ako divočák. pokosenú trávu im stačí hodit na zem, ale je dobre im spraviť aj valov na doktrmovanie šrotom alebo tak... No tie sliepky neviem či ju chytia živú ale je to všežravec a na mäse si pochutia. Ja mojim dávam zvyšky z hydiny králikov rýb... všetko pochrúmu aj kosti.. Prečítajte si aj ostatné moje príspevky!! sú tam užitočne info o chove. Chovu zdar..
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-02-2013, 13:58   #27
mimichal
člen
 
Registrovaný od: Feb 2013
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Zdravím ,chcel by som ich tiež začať chovať, zo začiatku tak max. dva kusy...Ešte nemám žiadne skúsenosti s chovom takýchto zvierat...Chcel by som sa spýtať či môžem postaviť prístrešok z dreva tak cca 2x2 metre a k tomu voľný výbeh, asi 5x2 metre, ohradený plotom...A keď ich každý deň tak cca na 1-2 hodiny pustim do ovocneho sadu "napásť sa"...ten mám veľký ale nechcem si ho zničiť, ked tu niekto písal že to vyzera ako mesačná krajina )..A ešte otázočka, bude stačiť chov od marca do novembra aby dosiahli jatočnú váhu ???
Ďakujem
mimichal je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-02-2013, 14:19   #28
Skeleton
člen
 
Registrovaný od: Oct 2012
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobry den taktiez uvazujem nad chovom vietnamskych prasiatok. Mam vsak trochu priestorove problemy. Mam k dispozicii vybetonovany dvorec velkosti cca 3x6m, kde chovam sliepky a kacky. Bolo by mozne volne ich mat spúolocne s nimi, mali by vlastne betonovu podlahu a maly kusok bahniska. Krmit by som ich chcel prevazne datelinou, travou, scasti kukuricou a zbytkami z kuchyne. Mozem ist do toho tymto sposobom, alebo radsej im vybudovat chlievik a chovat ich v nom, co by som vsak moc nechcel, lebo ako som sa docital to by naberali prilis vela tuku, volne v dvorci by mali predsa len o nieco viac pohybu. Choval by som od jari do jesene.Dakujem
Skeleton je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 18-02-2013, 09:20   #29
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, áno ohrada 2x5 m + prístrešok im bude stačiť len to musíte spraviť z pevného materiálu. Napr. palety. Klasické pletivo by raz dva podvihli, podryli. Do toho sadu ich môžete púšťať, najlepšie na jeseň keď bude popadané ovocie, ale samozrejme aj v lete sa budú tešiť paši na zelenej trávičke.. len pozor keď bude napršane to by začali hneď ryť.. a keď si na pašu v sade zvyknú tak sa budú kvikotom pýtať von. Je dobré si ich naučiť privolať späť do ohrady.. Najlepšie tak že keď ich pôjdete kŕmiť spojte to z nejakým zvukovým signálom.. buď ich nejak zvolávajte, alebo napr. udierajte palicou na kovové vedro... Toto opakujte vždy pri kŕmení asi tak 2 týždne a až potom ich hladné vypustite do sadu a po napasení ich začnite privolávať známym signálom a za odmenu im dajte trochu šrotu.. Takto si ich naučíte a budete ich vedieť vždy privolať do ohrady. No je dobré ich po privolaní vždy odmeňovať aby si neodvykli, sú prešibané. Ak sa prasiatka narodia na jar do zimy nenarastú na jatočnú hmotnosť budú mať tak max. 40 kg.. Záleží to aj od genetiky ako rýchlo porastú a od spôsobu kŕmenia... Ja som zabíjal predvčerom 1,5 ročné a tie majú tak 60-70 kg. Tak ako dá sa zabiť aj 30-40 kg poznám chovateľov, ktorý zabíjajú aj také menšie berú to tak že namiesto zajacov... Oderu ho a rozoberú čisto len na mäso. No z takého 70 kg sa dajú rodiť aj výrobky.. Slanina, masť sú vynikajúce..
A čo sa týka chovu spoločne s hydinou, no skúsenosti s tým nemám ale osobne by som to asi v takom uzavretom priestore nerobil.. Pokiaľ ich budete kŕmiť prevažne zeleným za ten rok veľmi mastné nebudú.. Vyskúšajte zabijete a uvidíte
Chovu zdar.. Vlado
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 07-04-2013, 13:24   #30
Vierka S
člen
 
Registrovaný od: Apr 2013
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Pozdravujem, chcem sa opytat, mame cca 2 mesacne prasiatko, ake veterinarne ukony a v akom veku su nevyhnutne? Dakujem.
Vierka S je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 03:12.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..