AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 09-04-2013, 08:06   #31
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, ja v mojom chove vykonávam tieto veterinárne úkony. V prvom dni ciciaky zaočkujem železom je viacero prípravkov no myslím že sú dostať iba na veterinárny predpis. Ak sa mi podarí ich pochytať zaočkujem ešte raz po desiatich dňoch, ale toto očkovanie nie je nevyhnutné. Predchádza sa ním anémii z nedostatku železa najme u klasických masových ošípaných, vietnamské nie sú tak náročné. Medzi očkovaniami teda asi vo veku jedného týždňa je potrebné vykastrovať kančekov. Cvakať očné zúbky nie je potrebné a myslím že je to už aj zakázané. A napokon minimálne 2 týždne pred zabíjačkou prasiatko preventívne perorálne odčervím. Teraz si nespomeniem názov prípravku, ale je to taký biely prášok voľne ho dostať kúpiť vo veterinárnej lekárni. Iba sa nasype do žrádla. Tak to by bolo všetko, myslím že takéto úkony sú v chove dostačujúce, mnohý chovatelia nerobia ani toľko. Vietnamské prasiatka sú nenáročné na chov, so žiadnym ochorením som sa u nich zatiaľ nestretol. Takže vo vašom prípade ak máte kanca je nutné ho čo najskôr vykastrovať pokiaľ ho chováte na zabitie, ak už je tak je to v poriadku. A môžete ho teda tak 2-3 týždne (aby sa stihol vyčistiť od prípravku) pred zabitím ešte preventívne odčerviť.
S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 09-04-2013, 09:06   #32
Vierka S
člen
 
Registrovaný od: Apr 2013
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dakujem za promptnu odpoved
Vierka S je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-05-2013, 17:12   #33
luxinka
člen
 
Registrovaný od: May 2013
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Pred 5 dňami sme kúpili 3 vietnamské prasiatka, 6-týždňové. U chovateľa vraj jedli už všetko. Odporúčali nám na začiatok ich kŕmiť zmeskou, pre dobrý štart. Dávame im jačmenný šrot, ktorý sme už mali doma, ale odmietajú ho. Skúšali sme suchší so zemiakmi, aj miešaný s mliekom, mlieko vypijú šrot nechajú, aj keď ich necháme vyhladovať. Čím ste začínali kŕmiť vy?
luxinka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 16-05-2013, 11:57   #34
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, no prasiatka môžu byť v strese z nového prostredia a bude im chvíli trvať, kým si zvyknú a začnú naplno primať potravu. I keď 5 dní by už mohla byť dostatočne dlhá doba. Malé prasiatka zvyknú byť náročné na zmenu potravy. Doterajší chovateľ im možno dával iné zloženie šrotu na ktorý boli zvyknuté a ak sa kŕmili spolu s matkou tak pri nej mali istotu a teraz je to pre ne veľká zmena. Prasiatka začínajú primať inú potravu ako materinské mlieko vo veku 2-3 týždne a vo veku 6 týždňov by už naozaj mali spapkať všetko (šrot, pečivo, zelené) Tak im zatiaľ miešajte šrot s mliečkom (najlepšie kozie) a postupne uberajte mlieko a oni si zvyknú na samotný šrot alebo im ho zalejte teplou vodou na takú riedku kašu. A k tej zmeske, nie je to zlé zo začiatku im kúpiť takú pre odstavča a môžete im ju miešať so šrotom.
S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 06-07-2015, 12:39   #35
MatejM
člen
 
Registrovaný od: Jan 2013
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Zdravím chovateľov, pred dvoma rokmi som rozmýšľal nad chovom vietnamských prasiatok. Podarilo sa mi zohnať krížené. Dve svinky boli skrížené s normálnym ošípaným a kanec bol zasa s diviakom. V zime som ich nechal pripustiť a v apríli sa mi oprasili a mali dokopy 18 prasiatok. 11 som predal, 7 mi ešte ostalo. Vďaka rôznym rodičom mám široké farebné prevedenie, čierne, tmavo hnedé, pásikavé hnedé bledšie, biele s fľakmi a biele. Ale sú podarené
Attached Images
 
MatejM je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 31-10-2016, 13:55   #36
pixienr
člen
 
Registrovaný od: Oct 2016
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

zdravim mame dve prasiatka krizenca vietnamca a obidve su kotne a chcem sa spytat ci sa mozu oprasit v bezprostrednej blizskosti ci su nejak agresivne po praseni alebo by mali mat vlastne mieste? buda je velka asi 2x2 metre mozno aj viac
pixienr je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 07:58.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..