AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Potravinárstvo
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Potravinárstvo Diskusia na témy z oblasti potravinártsva, výroba potravín, spracovanie poľnohospodárskych produktov, kvalita a cena potravín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 18-07-2010, 19:35   #1
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné Život pulzuje na trhovisku

Život pulzuje na trhovisku

Pôdohospodárske družstvá /PD/ v okolí nášho mesta Nové Zámky nevenujú sa pestovaniu zeleniny pre známe dôvody:
Spotrebitelia hľadajú čerstvú a dobre vyvinutú zeleninu od skorého jara a takáto zelenina má aj dobrý odbyt.. Dopestovať na PD dostatok rýchlenej zeleniny aj popri dobrej cene sa nedarí
Veľké fóliovníky zvykne poškodiť, alebo fóliu zničiť víchrica. Regulácia teploty tiež je problematická. Semená F 1 sú drahé a spravidla spoľahlivé iba z dovozu . Prácnosť a riziko ich odrádza od tejto činnosti a pod..

Súkromní pestovatelia nie sú žiadni Ing., alebo PhD a spravidla nemajú poľn. vzdelanie a dokážu dopestovať veľké kvantá zeleniny moderným spôsobom a sú rentabilní v tomto obore. Napr. nepolievajú zhora porast, ale závlaha je podmokom a aj s dávkovaním minerálnych látok – živín. Pestujú výkonné odrody, semená nakupujú z dovozu. Starostlivosť o ochranu fólie majú na úrovni, používajú signalizačné zariadenie keď by došlo k poškodeniu. Dbajú na reguláciu teploty a pod.
Tento rok ak chceli drobní záhradkári vonku dopestovať zeleninu, tak nepochodili vo viacerých prípadoch pre nežičlivosť počasia pre porasty bez ochrannej fólie.

Naši zákonodarcovia nariaďujú trhovníkom možnosť predávať na trhu iba 30 dní v roku, čo má trhovník zaškrtávať na Trhovej karte. Trhovník ale musí zaplatiť celú ročnú taxu za prenájom trhového stola. Pred r. 1989 v tejto oblasti sa pestovalo viacej zeleniny ako je tomu teraz, ale tomu tak nie je v súčasnosti, to by mali kompetentní verejnosti odborne vysvetliť.

Rád počúvam reláciu v SRo s Emou Tekelyovou o móde a pod. a je pôžitkom vychutnávať jej erudovanú pripravenosť a zaujímavé podanie témy. Žiaľ v poľn. výrobe v takej kvalite príspevkov – tém zaostávame a pritom potraviny, racionálna výživa sú pilierom dobrého zdravia a dlhovekosti. Nezriedka som počul, ako v rozhovore so starcom redaktor si neodpustil poznámku, že rád si starec zaje slaniny a pravidelne si vypije alkohol. Aj taká poznámka mohla by byť prijateľná, keby sa poslucháč dozvedel aj čosi viac zaujímavého v rozhovore so šťastlivcom.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 10-08-2010, 18:50   #2
Ing.Ján Hájek
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: Nové Zámky
Príspevky: 119
Pošli správu cez YAHOO Ing.Ján Hájek Send a message via Skype™ to Ing.Ján Hájek
Počiatočné Re: Život pulzuje na trhovisku

Bol som svedkom ako kupujúca vrátila predajcovi na trhovisku klások lahôdkovej kukurice s tým, že poukázala na jedno zrnko, ktoré bolo napadnuté škodcom a bolo nahryznuté. Takisto jeden pozorný „znalec“ vrátil pekný pór, ktorý mal pri koreni v steble parazita háďatko. Viacerí sa teraz v auguste opytovali, či je to tohoročná cibuľa s krásnou vňaťou a nevedeli rozpoznať vňať paštrnáka od petržlena. Na krásny petržlen s vňaťou sa opytovali, či to nie je vlaňajší petržlen. Nuž aj takého príhody sa stanú na trhovisku. Miesto toho, aby si spotrebiteľ uvedomil, že keď na zelenine nájde poškodenie od škodcu, že to svedčí o tom, že chemická ochrana tam nebola vykonaná, alebo bola nedostatočná, mal by byť presvedčený, že jeho pečeň nebude mať starosti s elimináciou chem. látky.
Predvčerom musel som držať hladovku z toho dôvodu, že začal mňa bolieť žalúdok. Syntézou skladby požitého pokrmu v predošlý deň som usúdil, že boli to 3 dni kvasené uhorky, ktoré mi vyvolali boľačku žalúdka. Po 1 dňovej hladovke zdravotný stav bol ako tak v normále. Takáto príhoda sa mi prihodí každoročne, keď nakúpim tovar od neznámeho malo producenta. Profesionálni veľko producenti zeleniny ovládajú aplikáciu chem. ochranných látok a u nich sa takáto príhoda nevyskytne, lebo dodržujú ochrannú lehotu po postreku chem. látkou. Tento rok je bohatý na zrážky a predovšetkým pre hubovité choroby u uhoriek pestovatelia opakovane striekajú fungicídnymi prípravkami. Ak nedodržia predpísanú dobu ochrany pred zberom, resp. konzumáciou, spotrebiteľ na to doplatí bolesťou žalúdka.
Ing.Ján Hájek je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 06:35.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..