AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 10-03-2009, 17:04   #1
1cilik
člen
 
Registrovaný od: Mar 2009
Príspevky: 10
Počiatočné Nájomné zmluvy

V jeseni som sa rozhodol, že budem podnikať v poľnohospodárstve. Začal som oslovovať vlastníkov TTP v našom katastri s tým, že si prenájmem od 1.1.2009 od nich podiely pôdy, keďže u nás je veľká rozdrobenosť parciel, za primerané nájomné a budem chovať ovce a kozy. Zároveň som sa poradil na pozemkovom úrade a tam mi povedali, aby som si rozdrobenosť pozemkov poriešil dohodou s terajším veľkopodnikateľom u nás, aby sme si vyčlenili parcely KN C a dohodli sa na obrábaní pôdnych blokov a čerpaní dotácií. Samozrejme každý z nás by sa staral o dohodnuté parcely KN C v zmysle zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy. Ale po mojom telefonáte s veľkopodnikateľom som zostal zaskočený. Že on sa so mnou nemá o čom dohadovať, je to môj problém, že som začal fungovať ako SHR a pod a nemá záujem o žiadnu dohodu. Že on má do konca roka 2009 eviromentálny program, a nepustí mi žiadne pozemky. Ja sa pýtam :
1. ako to, že začal s enviromentálnym programom, keď nemal urobené dohody so všetkými vlastníkmi TTP ( ja mám dohody na 40 ha s 57 vlastníkmi z celkovej výmery TTP v katastri 378 ha ) a o pozemky sa samozrejme ani poriadne nestará a sú mu štedro vyplácané dotácie.
2. ako mám postupovať, aby som mohol v tomto roku fungovať, keďže nájomné zmluvy mám podpísané, nájom musím platiť, ale na platby na plochy a znevýhodnenú oblasť nebudem mať nárok, aj keď mám platné nájomné zmluvy na rozdiel od terajšieho "čerpateľa" dotácií.
3. ako majú začať fungovať SHR, ktorí zareagujú na výzvu ministra o podpore vidieka formou obhospodarovania plôch pasením oviec a nie iba živením sa čerpaním dotácií za vozenie sa na traktoroch, keď na plochy si zasadli veľké firmy a malým SHR neostalo nič
1cilik je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-03-2009, 14:17   #2
Odbor komunikácie MPSR
člen
 
Registrovaný od: Dec 2007
Príspevky: 318
Počiatočné Re: Nájomné zmluvy

K otázke č.1
Čerpanie dotácií podľa platného právneho stavu nie je viazané na uzatvorenie nájomnej zmluvy na pozemok, za ktorý sa dotácia poskytuje. Poberateľ dotácie, je povinný obhospodarovať pozemky, na ktoré podporu poberá.
Vo Vašom prípade má zrejme užívateľ uzatvorené nájomné zmluvy s vlastníkmi, ktorých podiel je väčšinový, čo ho oprávňuje na obhospodarovanie pozemku. Z vášho podania nie je možné posúdiť či je užívanie pozemkov nájomcom protizákonné alebo nie. Vy síce máte uzatvorené nájomné zmluvy, ale nie je isté či vlastníci ukončili nájom s pôvodným nájomcom, alebo či tí istí vlastníci nemajú aj platné nájomné zmluvy s terajším užívateľom. Zákon o nájme (č.504/2003 Z. z.) rieši prípady, ak po ukončení nájmu vlastník neuzavrie novú zmluvu formou podnájomného vzťahu k inému pozemku dohodou pôvodného prenajímateľa a nájomcu alebo v prípade, ak sa nedohodnú rozhodne obvodný pozemkový úrad. Podmienkou je, aby o to požiadal vlastník pozemku. Každý vlastník sa bude riešiť samostatne.
K otázke č. 2
V podstate je táto otázka zodpovedaná na konci odpovede v predošlom bode. Musíte sa dohodnúť s nájomcom alebo požiadať vlastníkov, aby postupovali podľa ustanovenia § 12a zákona č. 504/2003 Z. z.. Správny orgán bude posudzovať, či bol skutočne ukončený pôvodný nájomný vzťah.
K otázke č.3
Je ťažké začať hospodáriť na území, kde dlhodobo pôsobí iný subjekt. Najväčší problém je rozdrobenosť pozemkov, ktorá neumožňuje jednoduchší spôsob zmeny, nakoľko je na jeden pozemok, žiaľ, uzatvorených niekoľko nájomných zmlúv so spoluvlastníkmi, čo situáciu komplikuje.


S pozdravom




JUDr. Jaroslav Puškáč
generálny riaditeľ
sekcie legislatívy
Odbor komunikácie MPSR je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 09:12.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..