AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 11-08-2015, 14:06   #1
kakastromet
člen
 
Registrovaný od: Aug 2015
Príspevky: 3
Počiatočné mlady polnohospodar rady

Zdravim všetkých zaujala ma táto výzva pre mladých a začínajúcich polnohospodarov nakoľko viem že je to na Slovensku ťažké čo sa týka podpory mladých podnikateľov v oblasti poľnohospodárstva a vlastne podnikania celkovo. Ja osobne by som mal záujem o založenie včelnice s cca 30 úľmi (minimalny počet je 25 úľov a zisk 160E z jedného úľa teda ak som správne pochopil veci okolo štandardného výstupu). Spolu s touto včelnicou by som chcel aj obhospodarovat menšie políčko (2,8 ha). Chcem sa opýtať či niekto nevie či je možné zaregistrovať sa ako shr požiadať o NFP z tej nakúpiť potrebné nástroje resp. pôdu a včely a tak dokonca ci mozem odkúpiť už existujúcu včelnicu. Zisťoval som že v mojom okolí vypracovanie projektu stojí 1900E + 10% zo sumy o ktorú žiadaš zdá sa mi to obrovské číslo navyše nikto nezaistí že tú podporu vôbec dostanem podmienky spĺňam a pred 3 rokmi som ukoncil SPU v Nitre odbor agroekológia.
kakastromet je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 11-08-2015, 21:15   #2
marekj
člen
 
Registrovaný od: May 2014
Príspevky: 45
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

Zdravim
No skoro mi oči z jamôk vyskočily že koľko beru za projekt no dufam že si sa o jednu nulu pomýlil Ja som si už projektanta našiel ale na cenu som sa ešťe nepýtal tak to aj hned urobím. Ja som počul od známeho aby som z nejakymi namenej 15% za uspešnosť projektu počítal. Inak sam sa sebe ešte čudujem že mam stale chuť do toho isť.
marekj je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-08-2015, 11:30   #3
kakastromet
člen
 
Registrovaný od: Aug 2015
Príspevky: 3
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

nie nepomylil som sa o nulu ale neporovnaval som to s inymi je to len jedna firma ci organizacia co sa tym zaobera keby to bolo tych 190 tak by som do toho este kludne isiel. Teraz rozmyslam ci to mam skusit vypracovat ja sam co bude dost zlozite ale nie nemozne. Taktiez neviem ci do toho mam ist kurnik. Ked som sa chcel poinformovat tak mi pani m. povedala aby som si to este raz precital ze vsetky informacie su vo vyzve a v prilohach a ak niecomu nerozumiem tak si to znova precitat a poriadne.... Kvalitne služby
kakastromet je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-08-2015, 09:55   #4
marekj
člen
 
Registrovaný od: May 2014
Príspevky: 45
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

no ten istý problem či do toho ísť mám aj ja od kedy vyšla výzva denno denne rozmýšlam ako len začať ja by som mal zaujem o chov Hd samozrejme masne plemeno ale vyžiť z tych 20- 30 hektarov mi vôbec nevychádza. Z tym prečitanim tej výzvy je trochu aj pravda ja ked že po praci mam vzdycky čas tak tu výzvu čítam skoro každý druhý den a momentalne mám ju už celu v hlave ale čo z toho ked ten vysledok nie je akysi rentabilny
marekj je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-08-2015, 21:33   #5
palcek
člen
 
Registrovaný od: May 2015
Príspevky: 16
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

zdravim vas mladi farmari, mali by ste si uvedomit v prvom rade. ze cela podpora pre mladych farmarov je zmanipulovana fraska a že v zivote nikdy nemate sancu splnit standardny vystup, nikdy zo včelstva nevyžmykate 160 eur,- atd... cely standardny vystup je nezmysel, ten clovek co sa do tohoto pusti je bud cisty financny samovrah alebo najivny novacik absolvent plny elánu ale hned po jednom, dvoch rokoch pride vytriezvenie. ked sa prihlasite ako shr musite sa zamestnat minimalne na tri roky to je cca 7000,- na odvodoch, dalsia podmienka je pokracovat udrzatelne dalsich 5 rokov. to je dalsich cca 12000,- na odvodoch. to je tretina dotacie včudu, naspet vratene statu len aby si oni mohli vyhodit dalsich ludi z tabulky nezamestnanosti a naplnit rozpočet poistovniam. vychovat silnu vceliu rodinu je otazka 1-2 rokov a ked pride mokry dazdivy rok tak z nich nebudete mat ani gram medu . a ked uz podporu zoberiete, budete nuteny makat a ked nieco nevijde bude treba zobrat pozicku od banky. a zase budete financovat nenažratych, nič spoločnosti neprospievajucich bankarov.lebo ak niečo poseriete, dotaciu bude treba vratit a to celu ale vam nikto nevrati odvedene peniaze do poistovni. takže by som mladym farmarom odporučil najprv preskumat ako funguje cely nas statny skorumpovany aparat a az potom zacat rozmyslat ako sa pustit do samovrazedneho farmarcenia, a to nehovorim o tych farmaroch co pred rokmi zakladali farmy prave kvoli tejto vyzve a boli oklamani a podvedeni ministrom, dnes možu brat dotacie iba farmari, ktori nezalozili farmu pred vyzvou. atd atd takze ludia otvorte si oci

Naposledy upravil palcek : 19-08-2015 o 21:44.
palcek je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 20-08-2015, 10:32   #6
kakastromet
člen
 
Registrovaný od: Aug 2015
Príspevky: 3
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

no palcek nieco na tom bude a nakolko je okolo toho aj strasne vela byrokracie tak sa mi do toho nechce. Inak co akoze sa stane ked by som nesplnil standardny vystup rozdiel by som musel doplatit zo svojho? A chcel som sa opytat co znamena ta udrzatelnost a ako sy vypocital 12000 na 5 rokov ? Ak sa ti moje otazky zdaju detinske a amaterske ospravedlnujem sa som zvedavy a na uradoch nie su vludny.
kakastromet je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 20-08-2015, 12:46   #7
marekj
člen
 
Registrovaný od: May 2014
Príspevky: 45
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

no Palcek takže ty si to už vzdal! či ako tomu mam rozumieť? No počkaj kamarat neviem prečo píšeš o štandartnom výstupe u včiél že sa nedá splniť prečo tu píšeš o nejakom žmýkani zo včiel ved standartny vystup je o tom aby si mal tych priklad u včiel 25 ulov minimalne 160*25=4000-minimalny standart tu sa nehovori o zisku.A druha vec ked som dobre pochopil výzvu tak registrovať sa ako shr a platit odvody nemusiš ihned pred podaním žonfp to je len jedna z tych troch su tam aj ine podmienky napriklad stači mať ukončené minimálne stredoškolské
vzdelanie v oblasti poľnohospodárstva, veterinárstva alebo potravinárstva.Z tých troch podmienkach stači splnať len jednu. Podľa mna to dava zmysel lebo píše sa o tom aj v bodovacich kritériach bod 6. Žiadateľ sa zaviaže, že počas nasledujúcich troch rokov po schválení
žiadosti zamestná na trvalý pracovný pomer na celý úväzok ( vrátane
seba
Takže asi takto ked nie opravte ma.
S pozdravom

Naposledy upravil marekj : 20-08-2015 o 21:34.
marekj je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 22-08-2015, 12:30   #8
palcek
člen
 
Registrovaný od: May 2015
Príspevky: 16
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

ano pokial by bol standardny vystup len o pocte vcelstiev dobytku atd. tak je to ok vsetko v poriadku a splnitelne. ale ked si to oni prepocitavaju na peniaze aby sa nestalo ze budu potebe ziadat dosahovat taky prijem. chovan včely a 160 eur ti jedna rodina za rok neda aj ked sa rozkrajaš. na standardny vystup a tuto problematiku som sa tu uz ministerstva pytal a aj iny sa tu uz okolo toho pytali ale nikto nam to zo strany ministerstva este poriadne neobjasnil.
nevzdal som to len sa snazim zratat si pozitiva a negativa.
splnenie jedneho z troch kriteri je dobra poznamka ktoru som si nevsimol keby to znamenalo ze nemusis byt registrovany ako shr alebo ina pravna forma tak by to riešilo problem odvodov. odvody vypočitas jednoducho shr je ako živnostnik cize je povinny odvadzat do zdravotnej a socialnej poistovne to jest cca 180,- mesacne.
dalsia vec je bodovanie ci sa vojdes do minima 60 bodov. ked vypustis niektore kriteria?
trvala udzitelnost je ze povedzme ze 3 roky budes realizovat projekt a este 5 rokou po realizaci musis fungovat. cize 8 rokov odvodou do poistovni

Naposledy upravil palcek : 22-08-2015 o 12:33.
palcek je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 22-08-2015, 20:17   #9
marekj
člen
 
Registrovaný od: May 2014
Príspevky: 45
Počiatočné Re: mlady polnohospodar rady

z tým štandartným výstupom je tak ako som už písal viem že ministerstvo sa presne ešte ktomu nevyjadrilo aj ja to vždycky sledujem ale ja som sa informoval na PPA a ty mi odpisali to čo som už napísal dufam že ma nevodia za nos.
Z tymi 60 bodmi v bodovacich kriteriach je podla mna dosť malo mne to vychydza na tych 84 alebo ked vylučim standartný výstup nad 25000€ tak mi vyjde len tych 79 bodov aj to neviem či to bude dosť ja nad tým rozmýšlam každý den jeden den si hovorím že idem do toho na druhý den že nie už mi to lezie na nervy.
U mna je ten problem že mi napriklad ta žiadosť o NFP výjde ale mne tych 35000 nespasi ja by som potreboval dalej čerpať peniaze z podopatrenia 4.1 napriklad na rekonštrukciu stajne a kúpu noveho traktora kedže je tam podpora až 70% z opravnenych vydavkov.Takže tam je ten problem lebo asi nikto mi nezaruči či tie žiadosti prejdu.
marekj je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 23:54.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..