AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 01-03-2010, 13:37   #1
Lukas_m
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 9
Send a message via Skype™ to Lukas_m
Lightbulb Rrd

Dobrý deň,

mám podobnú otázku ako užívateľ frantisek 288 v predošlej téme, ale s tým rozdielom, že chcem pestovať RRD, konkrétne tzv. japonský topol s označením J-104 a J-105 za účelom ďalšieho predaja (odrezkov, dreva...). Z pôdnej mapy som zistil, že lokalita-nevyužívaná poľnohospodárska pôda, kde chcem založiť plantáž, nie je prednostne určená pre pestovanie RRD. Z toho, čo som sa dočítal to chápem tak, že pestovať sa tam môžu, ale nedostanem žiadne dotácie (možno to chápem zle). Čo som sa ale nedozvedel a chcel sa spýtať je, či potrebujem živnostenský list na viazanú živnosť (s nutnosťou vzdelania v poľnohospodárstve, lesníctve...) "Zber, spracúvanie, skladovanie, pestovanie a uvádzanie do obehu reprodukčného materiálu LESNÝCH DREVÍN", keď konkrétne táto drevina v Príloha č. 1 zákona č. 217/2004 Z. z. nie je uvedená ako lesná drevina. Obdobný je prípad tzv. švédskej vŕby. Alebo či stačí živnosť voľná, akokoľvek by som ju už nazval.

Ďakujem za odpoveď
Lukas_m je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 01-03-2010, 15:26   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Rrd

Potrebujete osvedčenie samostatne hospodáriaceho roľníka SHR, ktoré Vám vydá obecný úrad v ktorého katastri sa nachádza pôda, kde chcete pestovať drevnú hmotu.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-03-2010, 18:53   #3
Lukas_m
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 9
Send a message via Skype™ to Lukas_m
Počiatočné Re: Rrd

Vďaka za odpoveď, ale osvedčenie SHR potrebujem k čomu? Ja zakladám sro-čku, akurát neviem, či ako predmet živnosti stačí uviesť niektorú zo živností voľných alebo to musí byť tá živnosť viazaná, o ktorej som písal v predošlom príspevku. Teda či je táto drevina považovaná za lesnú drevinu a tým pádom by som buď ja, alebo zamestnanec firmy či iná fyzická osoba musel mať vzdelanie v oblasti lesníctva a musel zložiť skúšku.
Lukas_m je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-03-2010, 20:22   #4
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Question Re: Rrd

Treba sa ísť poradiť na miestne príslušný živnostenský úrad či vydávajú na Lesné hospodárstvo živnosť a či je to voľná živnosť. Ja som dostal osvedčenie ako SHR z obecného úradu a nepotreboval dokladovať vzdelanie.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 10:16   #5
Lukas_m
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 9
Send a message via Skype™ to Lukas_m
Počiatočné Re: Rrd

V poriadku. A tiež pestujete RRD za účelom ich ďalšieho predaja? Mne ide o to, aby to práve nebolo klasifikované ako LESNÉ hospodárstvo.
Lukas_m je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 10:46   #6
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Rrd

Teraz neviem, či Vám rozumiem, veď presne to je účel lesného hospodárenia,
zasadiť, vyťažiť, predať a dosiahnuť zisk . A čo by to malo byť ?
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 11:30   #7
Lukas_m
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 9
Send a message via Skype™ to Lukas_m
Počiatočné Re: Rrd

Tiež neviem, či si rozumieme. Skúsim lepšie opísať, na čo sa pýtam. Na živnostenskom úrade potrebujem získať živnostenský list, aby som mohol vykonávať určitú činnosť. Keď si pozriete zoznam živností na stránke Slovenskej živnostenskej komory, medzi tzv. viazanými živnosťami, konkrétne č. 34, je živnosť "Zber, spracúvanie, skladovanie, pestovanie a uvádzanie do obehu reprodukčného materiálu lesných drevín" a aby Vám ju schválili, je treba osvedčenie o odbornej spôsobilosti s odvolaním sa na "§ 24 zákona č. 217/2004 Z.z. o lesnom reprodukčnom materiáli a o zmene niektorých zákonov v znení zákona č. 545/2004 Z.z.". V tomto zákone je na strane č.15, resp. č.16 Príloha č.1, kde sú uvedené číselné kódy, značky a typy lesných drevín (čo chápem tak, že u TÝCHTO drevín potrebujem osvedčenie o odbornej spôsobilosti). Medzi nimi je napríklad Topoľ šľachtený, Topoľ I-214, ale klony J-104 a J-105 tam uvedené nie sú. Chcem teda vedieť, či u týchto klonov to osvedčenie nepotrebujem, alebo napríklad všetky klony topoľov spadajú pod Topoľ šľachtený a tak to osvedčenie teda potrebovať budem. Vy mi ale tvrdíte, ak tomu správne rozumiem, že na obecnom úrade si takpovediac vypýtam osvedčenie SHR (aké doklady k tomu potrebujem?) a tým som vybavený, môžem veselo sadiť, rozmnožovať a predávať tieto topole?
Lukas_m je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 12:06   #8
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Rrd

Ano, presne tak, stačí doložiť list vlastníctva na pôdu, zaplatiť poplatok
a vydajú Vám osvedčenie SHR na lesné hospodárstvo. Vy si tam doplníte okrem lesného hosp. aj ťažbu a všetky činnosti čo súvisia z drevom.

Na Slovensku je to tak........

Mimochodom aj ja mám tiež topoľový les...
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 12:37   #9
Lukas_m
člen
 
Registrovaný od: Mar 2010
Príspevky: 9
Send a message via Skype™ to Lukas_m
Počiatočné Re: Rrd

No vyzistil som si, čo to to SHR vlastne je a pravdu máte, len je to akési moc jednoduché zrazu :-D ..no dočítal som sa, že SHR "... vykonáva poľnohospodársku výrobu vo vlastnom mene, na vlastný účet a zodpovednosť." - teda ručím celým svojím majetkom tak ako klasický živnostník. Ďalej som sa ale dočítal, že je to "... najmä činnosť fyzickej osoby, ktorá ...". Teda keď chcem založiť sro-čku - právnická osoba, cez SHR to riešiť možem? Nemáte s týmto prípadom skúsenosť?
Lukas_m je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-03-2010, 21:08   #10
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Rrd

Ja osobne nedoporučujem založenie s.r.o. aj keď niektorí takúto formu podnikania preferujú. Možem Vám tu podrobne popísať klady a zápory tejto formy podnikania. Predovšetkým budete mať oveľa vyššie náklady na založenie
chod a najmä zrušenie s.r.o. Je síce pravda, že ručíte za záväzky len do výšky základného imania, no v niektorých prípadoch ručí spoločník celým svojím majetkom. Doporučujem začať podnikanie, ako SHR pokiaľ sa nerozbehnete.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 07:23.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..