View Single Post
Starý 09-04-2013, 07:06   #31
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, ja v mojom chove vykonávam tieto veterinárne úkony. V prvom dni ciciaky zaočkujem železom je viacero prípravkov no myslím že sú dostať iba na veterinárny predpis. Ak sa mi podarí ich pochytať zaočkujem ešte raz po desiatich dňoch, ale toto očkovanie nie je nevyhnutné. Predchádza sa ním anémii z nedostatku železa najme u klasických masových ošípaných, vietnamské nie sú tak náročné. Medzi očkovaniami teda asi vo veku jedného týždňa je potrebné vykastrovať kančekov. Cvakať očné zúbky nie je potrebné a myslím že je to už aj zakázané. A napokon minimálne 2 týždne pred zabíjačkou prasiatko preventívne perorálne odčervím. Teraz si nespomeniem názov prípravku, ale je to taký biely prášok voľne ho dostať kúpiť vo veterinárnej lekárni. Iba sa nasype do žrádla. Tak to by bolo všetko, myslím že takéto úkony sú v chove dostačujúce, mnohý chovatelia nerobia ani toľko. Vietnamské prasiatka sú nenáročné na chov, so žiadnym ochorením som sa u nich zatiaľ nestretol. Takže vo vašom prípade ak máte kanca je nutné ho čo najskôr vykastrovať pokiaľ ho chováte na zabitie, ak už je tak je to v poriadku. A môžete ho teda tak 2-3 týždne (aby sa stihol vyčistiť od prípravku) pred zabitím ešte preventívne odčerviť.
S pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy