AgroFórum

AgroFórum (http://www.agroforum.sk/index.php)
-   Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (http://www.agroforum.sk/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016 (http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=4480)

maricenka1 12-05-2017 19:50

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Zetor7711 priamo zo srdca,palec hore.

Jablíčko 12-05-2017 21:42

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal dowink
ked uz hlučilovy to dali tak to už netušim podla čoho vyhodnocovali ale zdravy rozum to nebol určite...pripada mi to ako keby to davali tomu čo vedia ze to nezvladne ..mozno sa mylim ale ked si uvedomime ze oni nepotrebuju aby sa rozmahali sukromnici tak to asi tak bude.Este na oko akoze pomozu a potom natotalku rozpredaju aj posledny m2 slovenskej zeme .

Dobrý večer. No dávali to podľa získaných bodov.
Či máte nejaké podozrenie, že by ich nezískal dotyčný pán?

Zetor7711 13-05-2017 06:04

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal SHR LUdvo
Zdravím Vás (Ťa) Zetor 7211,
ja neviem v posledných príspevkov bola Vaša (tvoja) komunikácia rozumná a v mnohom s Vami (s Tebou) súhlasím, len neviem prečo treba poukazovať na Združenie mladých farmárov na Slovensku, že malo niečo urobiť lepšie. Ja sa pýtam ako by ste to nastavili Vy (Ty)? Viete koľko ľudí sa tomu venovalo? Prečo sa Váš syn neprihlásil do tohto združenia - mohol to ovplyvniť. Je ľahké povedať, že sa to malo spraviť inak - už som tu raz písal ak má niekto nejaké lepšie nápady, riešenia a dokáže ich presadiť aj cez ministerskú mašinériu, chuť a čas nech sa páči - takých ľudí treba takých potrebujeme stoličky v Združení mladých farmárov na Slovensku nie sú vyhradené len pre súčasných členov

Ešte raz sa vrátim k tomuto Tvojmu komentáru LUdvo. Neber to osobne, je to diskusia a každý si hovorí svoj názor. S Tvojich vyjadrení mám ale pocit, akoby akási skupinka ľudí, ktorí sa nazývajú asyf, bola nedotknuteľná a nekritizovateľná a Ty akoby si bol ich hlásna trúba. Ak si všetci z toho celého vedenia podali žiadosti o NFP a verejne hovoria, že zastupujú mladých farmárov na celom Slovensku ( čo podľa mňa a tisícov ďalších nie je pravda ), mali by po ukončení tejto výzvy urobiť tlačovú konferenciu a verejne povedať či im boli žiadosti schválené alebo nie. Ja si myslím, že všetci do jedného ich schválené mať budú. Vyše 1500 mladých farmárov by bolo na to tiež veľmi zvedavých. Ale napokon v konečnom dôsledku sa to dozvieme aj tak a dá sa to zverejniť aj bez nich. Lebo sa jedná o štátne financie, nie súkromné. Zacitujem však Tvoju vlastnú vetu : " ..., len neviem prečo treba poukazovať na Združenie mladých farmárov na Slovensku, že mali niečo urobiť lepšie. ... " :) Nuž mali ... ale neurobili. Milý LUdvo, v slobodnom a demokratickom systéme je dovolené aj poukazovať, aj hodnotiť aj kritizovať. Tomu Ty nezabrániš aj keď Ti je to možno z minulého systému a režimu možno blízke, možno, ja neviem. Pýtaš sa dosť naivne ako by som to nastavil ja. No určite nie len na bodovom systéme. Načo potom písali o komplexnosti, realizovateľnosti, udržateľnosti, hospodárnosti a efektívnosti, načo potom mladí farmári museli vypracovať podnikateľský plán ? Určite by som to nenastavoval tak aby dobrý projekt, dobre vypracovaný podnikateľský plán s menším počtom bodov bol nižšie ako horšie alebo zle vypracovaný projekt s väčším počtom bodov. Za 2 ročnú lenivosť, ničnerobenie a zaťažovanie sociálneho systému možno aj vysokoškolsky vzdelaný človek mohol pracujúceho stredoškoláka "preskočiť až o 14 bodov". Veď je to načisto choré. Takto by som to nenastavoval určite a tomuto sa malo a aj mohlo zabrániť. Už teda vieš ako by som to robil ja ? No ... a čo sa týka môjho syna. Pracuje od ukončenia strednej školy a popri zamestnaní vyštudoval aj vysokú školu a stále pracuje. V minulom roku sa stal SHR a stále popri tom pracuje. Mal bezproblémovú kontrolu z PPA aj z ÚKSUPu, stal sa aktívnym poľnohospodárom v zmysle priamych platieb už vlani. Napísal som Ti toto iba preto aby si pochopil o čom som písal v predošlých riadkoch na Tvoje otázky. Tak ako môj syn môže robiť každý kto chce. Kto nechce, chodí sa 2 roky podpisovať, má natrčenú ruku : " Štát daj mi 50 tisíc ! " a má za to napokon ešte 8 bodov plus. Chceš tu pred všetkými povedať, že takto je to správne a dobre nastavené ? Chceš tu zostať za hlupáka, ktorý nevidí komu a kam sú tieto financie až na malé výnimky nasmerované ...... ? Určite sa celá verejnosť dozvie, kto tie NFP napokon dostal, akým spôsobom a s akým pozadím. A vyše 1500 mladých začínajúcich farmárov by sa malo spojiť, založiť si ZMFS a pýtať sa prečo boli takto podvedení. Anglická skratka to za nich zrejme robiť nebude, nepôjde predsa proti tým, ktorí im ich vlastné žiadosti schválili. Taký je môj názor ......

dowink 13-05-2017 21:13

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
zetor len s jednym nesuhlasim.Ked zakladat niečo nove tak nie farmarov. sme slovaci a tu farmari nemaju čo robit.Farmarov treba vyhnat s tejto krajiny naspet do ameriky,dánska a holandska.Na slovensku su gazdovia a gazdovstva a nie farmari a farmy.Takze Zfruženie gazdovstiev slovenska :D

Zetor7711 14-05-2017 11:35

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal dowink
zetor len s jednym nesuhlasim.Ked zakladat niečo nove tak nie farmarov. sme slovaci a tu farmari nemaju čo robit.Farmarov treba vyhnat s tejto krajiny naspet do ameriky,dánska a holandska.Na slovensku su gazdovia a gazdovstva a nie farmari a farmy.Takze Zfruženie gazdovstiev slovenska :D

:) dowink .... Združenie mladých gazdov Slovenska - ZMGS .... aj tá značka by bola celkom fajn ... a hlavne slovenská :)

Pista22 14-05-2017 13:05

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Už počas vysokoškolského štúdia, a je tomu takmer 20 rokov sme s partiou založili spolok, mal skratku RHD, čo znamená rada hospodárskych dvorov. Možno by sme tromfli aj asyf ;-)

miška z lazu 15-05-2017 13:33

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal Zetor7711
Ešte raz sa vrátim k tomuto Tvojmu komentáru LUdvo. Neber to osobne, je to diskusia a každý si hovorí svoj názor. S Tvojich vyjadrení mám ale pocit, akoby akási skupinka ľudí, ktorí sa nazývajú asyf, bola nedotknuteľná a nekritizovateľná a Ty akoby si bol ich hlásna trúba. Ak si všetci z toho celého vedenia podali žiadosti o NFP a verejne hovoria, že zastupujú mladých farmárov na celom Slovensku ( čo podľa mňa a tisícov ďalších nie je pravda ), mali by po ukončení tejto výzvy urobiť tlačovú konferenciu a verejne povedať či im boli žiadosti schválené alebo nie. Ja si myslím, že všetci do jedného ich schválené mať budú. Vyše 1500 mladých farmárov by bolo na to tiež veľmi zvedavých. Ale napokon v konečnom dôsledku sa to dozvieme aj tak a dá sa to zverejniť aj bez nich. Lebo sa jedná o štátne financie, nie súkromné. Zacitujem však Tvoju vlastnú vetu : " ..., len neviem prečo treba poukazovať na Združenie mladých farmárov na Slovensku, že mali niečo urobiť lepšie. ... " :) Nuž mali ... ale neurobili. Milý LUdvo, v slobodnom a demokratickom systéme je dovolené aj poukazovať, aj hodnotiť aj kritizovať. Tomu Ty nezabrániš aj keď Ti je to možno z minulého systému a režimu možno blízke, možno, ja neviem. Pýtaš sa dosť naivne ako by som to nastavil ja. No určite nie len na bodovom systéme. Načo potom písali o komplexnosti, realizovateľnosti, udržateľnosti, hospodárnosti a efektívnosti, načo potom mladí farmári museli vypracovať podnikateľský plán ? Určite by som to nenastavoval tak aby dobrý projekt, dobre vypracovaný podnikateľský plán s menším počtom bodov bol nižšie ako horšie alebo zle vypracovaný projekt s väčším počtom bodov. Za 2 ročnú lenivosť, ničnerobenie a zaťažovanie sociálneho systému možno aj vysokoškolsky vzdelaný človek mohol pracujúceho stredoškoláka "preskočiť až o 14 bodov". Veď je to načisto choré. Takto by som to nenastavoval určite a tomuto sa malo a aj mohlo zabrániť. Už teda vieš ako by som to robil ja ? No ... a čo sa týka môjho syna. Pracuje od ukončenia strednej školy a popri zamestnaní vyštudoval aj vysokú školu a stále pracuje. V minulom roku sa stal SHR a stále popri tom pracuje. Mal bezproblémovú kontrolu z PPA aj z ÚKSUPu, stal sa aktívnym poľnohospodárom v zmysle priamych platieb už vlani. Napísal som Ti toto iba preto aby si pochopil o čom som písal v predošlých riadkoch na Tvoje otázky. Tak ako môj syn môže robiť každý kto chce. Kto nechce, chodí sa 2 roky podpisovať, má natrčenú ruku : " Štát daj mi 50 tisíc ! " a má za to napokon ešte 8 bodov plus. Chceš tu pred všetkými povedať, že takto je to správne a dobre nastavené ? Chceš tu zostať za hlupáka, ktorý nevidí komu a kam sú tieto financie až na malé výnimky nasmerované ...... ? Určite sa celá verejnosť dozvie, kto tie NFP napokon dostal, akým spôsobom a s akým pozadím. A vyše 1500 mladých začínajúcich farmárov by sa malo spojiť, založiť si ZMFS a pýtať sa prečo boli takto podvedení. Anglická skratka to za nich zrejme robiť nebude, nepôjde predsa proti tým, ktorí im ich vlastné žiadosti schválili. Taký je môj názor ......


Súhlasím s tým, že nastavenie bodových kritérií a logika veci mali byť nastavené ináč. Na druhú stranu body sú najlepším a najobjektívnejším prostriedkom. Ak by sa hodnotilo na základe ostatných kritériii (komplexnosť, realizovateľnosť, udržateľnosť, hospodárnosť a efektívnosť) nedá sa vylúčiť obrovský podiel subjektívneho názoru a tým nepodložiteľné rozhodovanie výberovej komisie. V minulom programovom období sa hodnotilo takto - sťažností a kritiky bolo veľmi veľa. Bodovací systém mal byť nastavený inak, ale stojím za tým, že je objektívnejší

Zetor7711 16-05-2017 07:51

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal miška z lazu
Súhlasím s tým, že nastavenie bodových kritérií a logika veci mali byť nastavené ináč. Na druhú stranu body sú najlepším a najobjektívnejším prostriedkom. Ak by sa hodnotilo na základe ostatných kritériii (komplexnosť, realizovateľnosť, udržateľnosť, hospodárnosť a efektívnosť) nedá sa vylúčiť obrovský podiel subjektívneho názoru a tým nepodložiteľné rozhodovanie výberovej komisie. V minulom programovom období sa hodnotilo takto - sťažností a kritiky bolo veľmi veľa. Bodovací systém mal byť nastavený inak, ale stojím za tým, že je objektívnejší

Ako Real Madrid, tak aj MŠK Žilina dostanú za víťazstvo napr. v Lige majstrov 3 body, za remízu 1 bod a za prehru 0 bodov. Je to spravodlivé a nikoho zatiaľ nenapadlo na tom nič meniť. Nikoho ani nenapadlo dať povedzme Realu za víťazstvo 4 body lebo je to slávny Real, lebo je to možno najslávnejší klub na svete. Počtom bodov spravodlivo hodnotíme niečo kladné a pozitívne lebo čím je niečo lepšie a hodnotnejšie, tým viac bodov si to zaslúži. Bodovací systém v tejto výzve však štedro až na 8 bodov ohodnotil neschopnosť. Nepochopiteľné :rolleyes: . Bola pozitívne ohodnotená neschopnosť možno aj lenivosť dva a viac rokov nepracovať :confused:. Schopnosť, šikovnosť aj snaha pracovať bola v tejto výzve ohodnotená na 0 bodov :). Ako k tomu teda príde človek, v tomto prípade mladý farmár, ktorý pracuje, produkuje, odvádza dane a nezaťažuje sociálny systém poberaním sociálnych dávok ? Úrad práce vyradil množstvo nezamestnaných. Tí začnú teraz pracovať ako o dušu ;) . Poďme ďalej. Bodovací systém v tejto výzve umožnil prideľovať body za sľuby ( !? ). Napr. pridelených 5 bodov za sľub, že bude dosiahnutý štandardný výstup viac ako 25 tisíc €. Niekto teraz môže povedať, ... však budú kontroly. Treba sa však zároveň spýtať kedy budú tie kontroly. Bod 2.8.9 výzvy hovorí o povinnosti preukázania správnej realizácii podnikateľského plánu a skutočne dosiahnutého štandardného výstupu iba pred vyplatením druhej splátky !!! Ak si šikovný nepožiada o ďalších 15 tisíc, kedy bude mať kontrolu na tých 35 tisíc ????? Doslova pikantnosťou tohto bodovacieho systému sú body za vzdelanie. Nikde nie je dokázané ani preukázané, že farmár s vysokoškolským vzdelaním je lepší alebo bude lepší a prinesie viac pre rozvoj vidieka a poľnohospodárstva ako farmár so stredoškolským vzdelaním. Možno iba tu v "Slovakii". Pýtam sa prečo ten rozdiel v možnosti pridelených bodov ? Prečo možno šikovnejší stredoškolsky vzdelaný farmár má diskriminačne o 3 body menej ako VŠ vzdelaný farmár ? Kto si dovoľuje takto triediť a zaraďovať schopnosť a šikovnosť mladých slovenských farmárov ? Na základe tohto a takéhoto bodovacieho systému sú, resp. boli schvalované žiadosti o NFP. Mladý farmár napr. so stredoškolským vzdelaním, ktorý neleňoší a pracuje ... a nebol evidovaný min. 2 roky ako nezamestnaný sa pokojne môže spýtať prečo je takto diskriminovaný. Kto navrhoval takéto bodové hodnotenie a prečo ? Miška z Lazov píše, že pri hodnotení komplexnosti, realizovateľnosti, udržateľnosti, hospodárnosti a efektívnosti sa nedá vylúčiť "obrovský" podiel subjektívneho názoru a tým aj nepodložiteľné rozhodovanie výberovej komisie. S chuti som sa zasmial. Milá Miška, každý projekt, každý dobrý projekt musí mať dobrý veľmi dobrý podnikateľský zámer a v ňom podrobne rozvedené všetky zmienené kritériá. To sú základy podnikateľského plánu a základy podnikania. Nestačí na to 8 či 10 strán. RPIC ( Regionálne poradenské a informačné centrá ) pred časom usporadúvali kurzy a vzdelávali ľudí napr. aj v tom "Ako začať podnikať". Keď som počul istého pána ako prednáša o tejto výzve a "balamutí", že netreba veľký a obšírny podnikateľský plán, poradil by som mu aby si tieto vedomosti doplnil a doučil sa to. Ak bola táto výzva myslená v dobrom a ponúkala mladým farmárom pomoc nemožno jej nič vytýkať. No nad bodovacími kritériami sa úplne zastaví rozum ... Mám pocit, že ten kto ho takto navrhoval a presadzoval, ten by naozaj dal Realu za víťazstvo nie 3 ale 5 bodov. Treba si však uvedomiť, že financie určené pre túto výzvu neposkytuje súkromný podnikateľ ale štát. Cez eurofondy z nášho štátneho rozpočtu a z daní občanov. Preto má verejnosť aj právo vedieť ako bude s nimi naložené .... Bodový systém by mal byť úplne spravodlivý a nemal by nikoho v žiadnom prípade diskriminovať !!! Ak je však a to je môj osobný názor, až 29 bodov diskriminačných ...... tak je to úplne celé zle.

miška z lazu 17-05-2017 09:28

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
Citát:

Pôvodne zaslal Zetor7711
Ako Real Madrid, tak aj MŠK Žilina dostanú za víťazstvo napr. v Lige majstrov 3 body, za remízu 1 bod a za prehru 0 bodov. Je to spravodlivé a nikoho zatiaľ nenapadlo na tom nič meniť. Nikoho ani nenapadlo dať povedzme Realu za víťazstvo 4 body lebo je to slávny Real, lebo je to možno najslávnejší klub na svete. Počtom bodov spravodlivo hodnotíme niečo kladné a pozitívne lebo čím je niečo lepšie a hodnotnejšie, tým viac bodov si to zaslúži. Bodovací systém v tejto výzve však štedro až na 8 bodov ohodnotil neschopnosť. Nepochopiteľné :rolleyes: . Bola pozitívne ohodnotená neschopnosť možno aj lenivosť dva a viac rokov nepracovať :confused:. Schopnosť, šikovnosť aj snaha pracovať bola v tejto výzve ohodnotená na 0 bodov :). Ako k tomu teda príde človek, v tomto prípade mladý farmár, ktorý pracuje, produkuje, odvádza dane a nezaťažuje sociálny systém poberaním sociálnych dávok ? Úrad práce vyradil množstvo nezamestnaných. Tí začnú teraz pracovať ako o dušu ;) . Poďme ďalej. Bodovací systém v tejto výzve umožnil prideľovať body za sľuby ( !? ). Napr. pridelených 5 bodov za sľub, že bude dosiahnutý štandardný výstup viac ako 25 tisíc €. Niekto teraz môže povedať, ... však budú kontroly. Treba sa však zároveň spýtať kedy budú tie kontroly. Bod 2.8.9 výzvy hovorí o povinnosti preukázania správnej realizácii podnikateľského plánu a skutočne dosiahnutého štandardného výstupu iba pred vyplatením druhej splátky !!! Ak si šikovný nepožiada o ďalších 15 tisíc, kedy bude mať kontrolu na tých 35 tisíc ????? Doslova pikantnosťou tohto bodovacieho systému sú body za vzdelanie. Nikde nie je dokázané ani preukázané, že farmár s vysokoškolským vzdelaním je lepší alebo bude lepší a prinesie viac pre rozvoj vidieka a poľnohospodárstva ako farmár so stredoškolským vzdelaním. Možno iba tu v "Slovakii". Pýtam sa prečo ten rozdiel v možnosti pridelených bodov ? Prečo možno šikovnejší stredoškolsky vzdelaný farmár má diskriminačne o 3 body menej ako VŠ vzdelaný farmár ? Kto si dovoľuje takto triediť a zaraďovať schopnosť a šikovnosť mladých slovenských farmárov ? Na základe tohto a takéhoto bodovacieho systému sú, resp. boli schvalované žiadosti o NFP. Mladý farmár napr. so stredoškolským vzdelaním, ktorý neleňoší a pracuje ... a nebol evidovaný min. 2 roky ako nezamestnaný sa pokojne môže spýtať prečo je takto diskriminovaný. Kto navrhoval takéto bodové hodnotenie a prečo ? Miška z Lazov píše, že pri hodnotení komplexnosti, realizovateľnosti, udržateľnosti, hospodárnosti a efektívnosti sa nedá vylúčiť "obrovský" podiel subjektívneho názoru a tým aj nepodložiteľné rozhodovanie výberovej komisie. S chuti som sa zasmial. Milá Miška, každý projekt, každý dobrý projekt musí mať dobrý veľmi dobrý podnikateľský zámer a v ňom podrobne rozvedené všetky zmienené kritériá. To sú základy podnikateľského plánu a základy podnikania. Nestačí na to 8 či 10 strán. RPIC ( Regionálne poradenské a informačné centrá ) pred časom usporadúvali kurzy a vzdelávali ľudí napr. aj v tom "Ako začať podnikať". Keď som počul istého pána ako prednáša o tejto výzve a "balamutí", že netreba veľký a obšírny podnikateľský plán, poradil by som mu aby si tieto vedomosti doplnil a doučil sa to. Ak bola táto výzva myslená v dobrom a ponúkala mladým farmárom pomoc nemožno jej nič vytýkať. No nad bodovacími kritériami sa úplne zastaví rozum ... Mám pocit, že ten kto ho takto navrhoval a presadzoval, ten by naozaj dal Realu za víťazstvo nie 3 ale 5 bodov. Treba si však uvedomiť, že financie určené pre túto výzvu neposkytuje súkromný podnikateľ ale štát. Cez eurofondy z nášho štátneho rozpočtu a z daní občanov. Preto má verejnosť aj právo vedieť ako bude s nimi naložené .... Bodový systém by mal byť úplne spravodlivý a nemal by nikoho v žiadnom prípade diskriminovať !!! Ak je však a to je môj osobný názor, až 29 bodov diskriminačných ...... tak je to úplne celé zle.


Nedá sa nič než súhlasiť. Všetko toto si uvedomujem a čudovala som sa nad tým už keď som čítala výzvu prvý krát. Ten kto stanovil bodovacie kritériá u nás to jednoznačne robil s iným zámerom ako by mal.
Ale to je už na každej krajine ako si to nastaví. Skúšala som si "vypočítať" body za kritériá u českých susedov, a u nich by som za tých istých podmienok podnikania mala výrazne menej bodov.
Inak Zetor 7711, škoda, že takáto pripomienka (výborne rozpracovaný náhľad na bodovacie kritériá) si nepredložil kým bolo "možné pripomienkovať" nastavenie výzvy. Možno by teraz bolo niečo ináč. A možno aj nie

Wolfpack 17-05-2017 12:39

Re: Vyhodnotenie dotácie Mladý Farmár 2016
 
V Polsku dostavali ml. farmari po 24,000 s toho museli preukazat majetok 13,000, ale 40% museli podporu nakoniec vratit, lebo nesplnili k comu sa zaviazali.

Uz okolo 10ludi kontaktovalo PPA, ze agentura co im vypracovala projekt si zakotvila do zmluvy, ze v pripade kladnej odpovede, si agentura narokuje na 9,000 odmenu.

6.1 mala dost penazi pre 1000 ziadatelov, ale pred volbami niekto, cez jednu noc, bez vedomia komisie, premiestnil polovicku na projekty velke od 1 do 2 ml.


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:17.

Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..