![]() |
O podpore pre včelárov
Circum dederunt me........
Tak to zatiaž vypadá, že od r.2005 môžu si dať zaspievať pohrabnú pieseň predsedovia SVS a SZV, lebo členovia včelársky spolok i zväz z väčšej časti opustia a dielo skazy rozpadu spolkovej činnosti bude dokonané. Už je október a šidlo sa vykžulo z vreca, lebo už nie je čas odkladať vysvetlenie členom, ako sa naloží s priznaním a výplatou podpory pre včelárov v tomto roku. Vedelo sa o tom čo sa publikovalo, alebo malo sa to vedieť, lebo príslušný Výnos MP SR je známy od 13. apríla 2004, ale Výzva na predkladanie žiadostí na podporu zverejnila sa až v súčasnej dobe. Aktéri tejto skazy sú známi. Sú to ministri financii a pôdohospodárstva SR, ktorí vystrojili pohrab spolkovému včelárskemu stavu drobných včelárov v SR. Zdola máme poúčať výnos darcov o význame včelárstva pre spoločnosť v SR? Z početného personálu ministerstiev vrátane nimi riadiacich zložiek nájdu sa tam aj takí, ktorých mená sú ozdobené akademickými titulmi spredu i zo zadu. Namnožili sa aj DrSc. a PhD, ale o nejakej ich zodpovednosti za rozvoj a prosperitu v tomto prípade včelárstva nemôže byť reč, ale o nezodpovednosti áno. Je však otázne, či sa zodpovední za nepriaznivý stav aj spýtali na ich mienku a rešpektovali ju. Ak malý včelár mal by spĺňať podmienku pre priznanie štátnej podpory a byť podnikatežom, tak by sa nedoplatil soc. poisťovni, takže podporu, ktorú by dostal od štátu, nestačila by mu ani na zaplatenie poplatkov za náležitosti vyplývajúce z podnikatežského oprávnenia. Vo Výnose MP SR sa požaduje, aby včelár nárokujúci si na podporu bol oprávneným podnikatežom. Nie je neznáme, že v takom prípade mal by zaplatiť sociálnej poisťovni ročne cca 18.ooo Sk. Podpora sa priznáva od počtu včelstiev 5. Možná výška podpory je do 250 Sk/včelstvo. Kde je tu logika, ktorú chápu páni aj DrSc. a PhD. sektorov MF a MP SR. Bolo im to žahostajné, ale inak by to vyzeralo, keby sa boli bývali ozvali, mohli včelárom pomôcť. Nepomohli, lebo nie sú samostatní a nemajú dovolene vo fórum verejne prejaviť svoj názor, nespokojnosť - kritiku. Zaiste to nemajú v pracovnej náplni. Prv jeden úradník MP SR to skúsil a minister ho zretežne zahriakol, či nevie kde má minister kanceláriu. Prečo sa nedostal na pretras aj takýto predpis na interných zasadnutiach ministerstiev, to neviem. Citácia úryvku z Výnosu MP SR:: „Žiadatežom o podporu môže byť fyzická alebo právnická osoba, oprávnená na podnikanie v požnohospodárstve, potravinárstve a lesnom hospodárstve so sídlom v Slovenskej republike, ktorá požiada o podporu podža Výnosu MP SR č . 806/2004-100.“ Bolo to tak komplikované pochopiť, že aj drobní včelári nemôžu byť podnikatežmi, ale vykonávajú záslužnú činnosť pre našu spoločnosť? Od r. 1989 veža sa zmenilo v neprospech včelárov, ale kompetentní vládni činitelia nič z toho nevyvodzovali, hoci im to bolo signalizované pred niekožkými rokmi aj v časopise Slovenský včelár a početnými dopismi zo SVS. Dôsledkom je úpadok v opežovacej činnosti včiel, vo výrobe a predaji včelích produktov. Je to na škodu celej našej spoločnosti a nielen včelárov v SR, ale aj pre konzumentov predovšetkým medu. Spotrebitelia medu v posledných rokoch boli beztrestne klamaní, lebo zakúsili aj to, čo prv bolo neznámym javom a pojmom. Dali sa ošmeknúť podvodníkmi tak, že v obchodných reťazcoch SR kupovali med: ˇ umelý, ˇ falšovaný izoglukózou, ˇ reexportovaný kvetový med zmiešaný z MR, ktorý nekryštalizuje ani po 2 rokoch a krajina pôvodu je SR, ˇ prenikol k nám importovaný menejcenný čínsky med, o ktorom spotrebitelia nič nevedia, ˇ predáva sa u nás aj český med, ako keby sme nemali dosť svojho, ˇ pôvod medu kontaminovaného nadlimitným množstvom rezíduí liečiv, toto medové Krimi žiadalo by sa bezo zvyšku vyšetriť. Ján Hájek |
| Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 06:04. |
Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..