AgroFórum

AgroFórum (http://www.agroforum.sk/index.php)
-   Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) (http://www.agroforum.sk/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Zdaňovanie dotácii (http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=1359)

Ing. Važová Zlatica 20-12-2004 11:09

Zdaňovanie dotácii
 
Vážený pán minister,
neuvažujete v budúcnosti iniciovať prijatie novely zákona o dani z príjmov
a to v súvislosti s oslobodením dotácií zo ŠR SR a z prostiedkov EÚ resp.
o zníženie základu dane ? / Priame platby, SOP, Sapard /
Myslím si, že je nespravodlivé, že na jednej strane požnohospodári dosta-
nú prostriedky z EÚ a ŠR SR / dotácie / a strane druhej si z nich štát vezme
späť /19 % / vo forme dane z príjmov PO.
Nemyslíte, že by aj únia žasla nad tým, že SR - štát berie 19 % do štátnej kasy z toho čo únia dáva požnohospodárom ?

Zsolt Simon 04-02-2005 06:56

Re: Zdaňovanie dotácii
 
Vážená pani Važová,

dotácie poskytované podnikateľským subjektom v Slovenskej republike z rozpočtu Európskej únie i z rozpočtu Slovenskej republiky sa poskytujú za konkrétnym účelom, napríklad podporiť hospodárenie v znevýhodnených podmienkach, či ekologické poľnohospodárstvo alebo žiadúce štrukturálne zmeny vzhľadom na stav a zásoby potravín na trhu Európskej únie a podobne, čo sú väčšinou stratové činnosti alebo s nízkou mierou zisku.
Prijaté dotácie, ako napríklad priame platby sa používajú, ako hociktorý iný príjem na úhradu nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Sú preto zdaniteľným príjmom rovnako tak, ako tržby z podnikateľskej činnosti a v zmysle metodiky účtovania sa účtujú do výnosov.
Prijaté dotácie tým v podstate pri finančnej závierke roka vylepšujú hospodársky výsledok, vo väčšine prípadoch vyrovnávajú, resp. likvidujú účtovnú stratu. Podnikateľský subjekt potom až zo zisku, nie z objemu prijatých dotácií, priznáva daň z príjmov vo výške 19 percent základu dane.
Ministerstvo pôdohospodárstva SR usiluje o taký stav, aby všetky podnikateľské subjekty vykazovali kladný hospodársky výsledok a zaplatili i daň z príjmov, aj keď s pomocou prijatých dotácií.


S pozdravom

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva SR


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 02:02.

Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..