![]() |
Dotacie
Dobrý deň.
Mám v podnájme od svojich rodičov 4 ha a suseda daľších 5 ha. Chcel by som na nich hospodáriť ale 3 SHR ktoré na pôde hospodárili doteraz nejavia záujem sa o tom ani len zhovárať. Pritom minulý rok bola v katastri našej obce dokončená ROH-epka. Na základe nej začali brať do nájmu poľnohospodársku pôdu od ľudí v obci. Začiatkom roka sa rozdelili kde kto bude hospodáriť bez toho aby ma nato upozornili. Preto by som Vás chcel poprosiť o rady: -môžu mňa menšinového obísť bez toho aby ma upozornili o rozdelení -môžu hospodáriť "na mojej" pôde hoci nemajú spravený nájom -aké podmienky musím splniť aby ma nemohli obísť ako sa to stalo teraz Ďakujem. |
Re: Dotacie
Z Vášho podnetu nie je jasné, kto a za akých podmienok obhospodaroval doteraz pozemky, na ktoré ste uzavreli nájomnú zmluvu s ich vlastníkmi. Ak títo vlastníci (Vaši rodičia a sused) mali platné nájomné zmluvy, nemohli súčasne nájom uzavrieť s Vami. Ak ale užívali v liste uvedení agropodnikatelia pozemky bez nájomnej zmluvy, musí ich vlastník podľa §12 ods. 4 zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov doručiť užívateľovi pozemku návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy alebo výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku. Ak nedôjde k uzavretiu nájomnej zmluvy alebo ak bola doručená výzva na vrátenie a prevzatie pozemku, je užívateľ pozemku povinný pozemok vrátiť do 30 dní po zbere úrody. V žiadnom prípade si nemôžu užívatelia svojvoľne rozdeliť pozemky a ich užívať bez toho aby k nim nemali právoplatne uzavretý nájom.
S pozdravom Odbor komunikácie Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR e-mail: [email protected] |
| Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 23:31. |
Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..