dodavatežský úver
Vážený pán minister,
zúčastnil som sa seminára ku vstupu do EÚ v Nitre a z rokovania vyvstali pre nás niektoré otázky ktoré by som touto cestou predostrel:
-v dotačnom výnose sa spomína termín"dodavatežský úver",ale nikde sme sa nedopátrali ako je špecifikovaný.Nevedeli nám poradiť ani na reg.odbore ani v bankách
-v minulom roku sa nám zmenšila výmera prenajatej pôdy zo 125 ha na 85 ha a zároveň prišlo k zmene BPEJ.Cena pôdy nám vzrástla zo 27 000 Sk/ha na 32 000 Sk/ha a pritom nám vypadla lepšia pôda
-predpokladáme že nielen pre nás objavuje sa problém vratky DPH (sme mesační plátci).Pestujeme ekologicky špargžu v monokultúre,export a tým aj celkový predaj je len od apríla do júna.V iné mesiace nič nevyvážame ,ani nepredávame.
-z diskusie vyplynulo že bude potrebné,aby projekty na program Sapard pripravovali vyškolení odborníci.Nejaký ten projekt už sme robili,vieme čo to asi obsahuje a z toho nám plynie,že 2 pracovníci na kvalitné projektovanie na región bude málo
Ďakujeme vopred za odpovede
|