Re: Dotácie III.Q 2003
Vážený pán Štutika,
Uvolnenie dotácií na celý štvrťrok, ako o tom píšete nie je možné urobiť bez porušenia zákona o štátnej pokladnici, kde stojí, že financie sa môžu poskytovať vždy len na mesiac, teda v jednej dvanástine, ( napr. január 1/12, marec 3/12 október 10/12 atď). Môžete oponovať, že sme pri zakladaní úrody vyplatili zálohovo prostriedky. Bolo to na základe výnimky a štát mal záruku, že v prípade neoprávneného požitia finančných prostriedkov tieto vie do konca roka sankciami vrátiť do štátnej pokladne, čo v posledných dvoch štvrťrokoch nie je možné. Konkrétna prax ukazuje , žiaž na skutočnosť, že zatiaž sa nie každý hospodár riadi zákonom a nevyužíva prostriedky na to, na čo ich žiadal, najmä neobhospodaruje pôdu tak, ako to stanovuje povinnosť v zmysle výnosu a zákona č. 240/98 Z.z. o požnohospodárstve. Dôslednou kontrolou sa nám však darí tento neduh podstatne eliminovať
Prefinancovanie skladiskových záložných listov sa robí priebežne podža jednotlivých mesiacov a nedá sa urýchžovať a čo sa týka bonifikácie táto sa rieši v súčasnosti v plnom rozsahu. O peniaze neprídete.
V súlade so štatútom na poskytovanie dotácií sú niektoré paragrafy dané do kompetencie regionálnych odborov, ide o paragrafy, ktoré možno posudzovať na regionálnej úrovni a nemajú celorepublikový rozhodovací charakter. Tie paragrafy, ktoré majú celoslovenskú pôsobnosť sa schvažujú na úrovni MP SR, kvôli kontrole.
S pozdravom
Zsolt Simon
Minister pôdohospodárstva SR
|