Komu vyhovuje koniec chovu koní na Slovensku
Vážený pán minister,
Vypočula som si mnoho stanovísk chovatežov koní najmä na Východnom Slovensku, ktorí sú zhrození mierou ignorancie s akou sa na Vašom ministerstve zaobchádza so slovenskými chovatežmi koní.
Nový Výnos čo sa týka koní je jasne formulovaný len z pozície lobbystickej skupiny okolo Závodiska a Národného žrebčína, vôbec neberie do úvahy kritický stav tejto oblasti na Slovensku a "dáva" len tam, odkiaž by mal skôr brať.
Pravdu má ing. Peťková v tom, že vyhlásiť vo Výnose dostihovú dráhu za národnú kultúrnu pamiatku je zmes hlúposti a drzosti zároveň. Je to všade na svete inštitúcia samofinancovatežná, zaťažená daňovými povinnosťami podobná hracím automatom, z jej činnosti treba financovať chov koní. Nie je treba živiť nafúknutú papalášsku bublinu. Nikde na svete nie je dostihová dráha štátna a nikde ani v EU nepoberá také horentné subvencie na úplne zbytočnú činnosť.
Rovnako NŽ Topožčianky si dlhodobo neplní funkcie aké má mať v organizácii a pomoci chovu koní na Slovensku a je to len čierna diera, v ktorej miznú takmer neobmedzené prostriedky, pričom ozajstní chovatelia nedostanú nič.
Vieme, že na texte Výnosu sa nepodiežala ani Výberová komisia pre chov koní ministerstva, ani Zväz chovatežov koní, ba dokonca ani oddelenie živočíšnych komodít Vášho ministerstva - kto teda a prečo?
Vyzývam Vás, pán minister, aby ste preverili dopad Výnosu na slovenský chov koní, vyžiadali si odborné stanovisko Výberovej komisie aj Zväzu chovatežov koní a prehodnotili súčasný stav.
Svoj príspevok zhrniem do troch konkrétnych otázok:
1. Kedy hodláte privatizovať Závodisko a ak nie, prečo?
2. Prečo sa text Výnosu týkajúci sa chovu koní nekonzultoval s Výberovou komisiou pre chov koní, zo Zväzom chovatežov koní na Slovensku a s Vašim vlastným odborom živočíšnych komodít?
3. Prečo sa Ministerstvo rozhodlo likvidovať chov koní na Slovensku?
a na záver - Kedy odpoviete ing. Peťkovej?
|