Skutočne sa človek musí za všetko súdiť?
Dobrý deň, rada by som sa informovala o tom, čo má robiť vlastník poľnohospodárskych pozemkov, ktoré mu v päťdesiatych rokoch štát zobral do užívania (čiže do JRD)? Na jednom z týchto pozemkov postavilo JRD poľnohospodárske budovy. Po krachu a zániku JRD v roku cca 1994 exekútor predal tieto budovy súkromnej osobe. V katastri ich má tento pán podnikateľ zapísané s tým, že sú postavené na "zemskom povrchu". Tieto poľnohospodárske budovy postupne prestaval na "ranč", chová tam kone na ktoré poberá ako súkromný podnikateľ dotácie od štátu, pričom si oplotil aj ostatné pozemky ktoré využíva na výbeh koní. Vlastník má tieto pozemky na liste vlastníctva evidované ako ornú pôdu. Toto všetko sa vykonalo bez súhlasu vlastníkov pozemkov a bez toho, aby boli vlastníci vôbec oboznámení s tým, ako sa nakladá s ich majetkom. A tak sa vlastník len v nemom úžase prizerá, ako z jeho majetku niekto ryžuje a bohatne. Naši predkovia museli veľmi, ale veľmi ťažko pracovať aby nadobudli to, čo nám tu zanechali a my sa teraz len s nemým úžasom dívame na to, ako nás s úsmevom niekto takto hnusne okráda. Naozaj neexistuje iná cesta, len sa domáhať svojich práv na súde? Aké a na čo má vôbec v takomto prípade právo vlastník pozemkov?
Za vašu odpoveď vám vopred ďakujem.
|