AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 26-03-2008, 15:20   #1
radek1985
člen
 
Registrovaný od: Mar 2008
Príspevky: 3
Počiatočné získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

Pekný deň. Ak zasadím kúpený ovocný stromček na podpníku M9 a chcem ho využiť na rozmnoženie práve toho podpníku M9, môžem postupovať nasledovne?
Kúpený stromček som zrezal cca na 7-9 púčikov nad štepeným miestom. Zasadil som ho hlbšie ako bol v škôlke. Štepené miesto je pod zemou, trčia asi 4 púčiky, 5 púčikov je pod zemou. Ak mi vyrastú výhonky z púčikov z naštepeného vrúbľa na podpníku, nie z podpníka, sú to tiež podpníky M9, alebo plánky odrody jablone, ktoré boli naštepené na podpník? Za rady veľmi pekne ďakujem.
radek1985 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 13-05-2008, 11:55   #2
juraj0
člen
 
Registrovaný od: May 2008
Príspevky: 22
Počiatočné Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

dobry den toto co tam vyrastie uz nie je podpnik ale stepenec podpnik si skus vypestovat ako planku. Planka je nestepeny stom bud z korena alebo semena.

Naposledy upravil juraj0 : 13-05-2008 o 12:01.
juraj0 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 31-08-2008, 14:18   #3
Josef Zavřel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Lokalita: Morava-u Brna
Príspevky: 15
Počiatočné Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

Dobrý den.Pokud si chcete sám množit podnož M 9,je pro Vás vhodnější si na podzim zajít do některé ovocné školky a tam si podnože zakoupit.Potom si z nich už doma můžete zapěstovat (podle rady ve školce)svoji vlastní matečnici.Koupit si za tímto účelem hotový stromek je nákladné a nejisté rozhodnutí.Podnož M9 Vám vyroste pouze z oček pod místem roubování.To co je nad ním je šlechtěná odrůda jabloně (např. Idared).Hezký den.
Josef Zavřel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 21-12-2008, 08:25   #4
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

Aby sme si to ujasnili.
1. Ak kupujete jabloň pochádzajúcu z veľkej ovocnej škôlky tak ušľachtilá odroda je štepená priamo na podpníku. To znamená že všetko čo vyrastie pod miestom štepenia je podpník a všetko čo je nad miestom štepenia ušľachtilá odroda naočkovaná na tento podpník

2. Ak kúpite stromček od drobného pestovateľa, alebo záhradkára, prípadne s neistým pôvodom, neviete, či nebola použitá rovno nejaká plánka, alebo iný druh podpníku ako M9. Nejaké medzištepenie ako korene plánky, potom slaborastúci podpník napríklad M9 a napokon ušľachtilá odroda sa už používa zriedka, možno by to malo opodstatnenie vo vysokých polohách na vysokokmeňoch.

3. Ak chceš viem ti na jar poslať nejakú tú M9, prípadne ak si blízko, teda do 100 km od Nitry a pôjdem okolo aj doniesť. 0903 258 405
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-02-2009, 17:08   #5
radek1985
člen
 
Registrovaný od: Mar 2008
Príspevky: 3
Počiatočné Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

Ďakujem všetkým za rady. Originál podpník M9 som už získal od miestneho pestovateľa ovocných stromčekov. Už len založiť matečnicu, pár rokov počkať a hurá do štepenia.
radek1985 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-11-2017, 19:54   #6
Slavo9
člen
 
Registrovaný od: Nov 2017
Príspevky: 2
Wink Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka

Ahojte, áno podpník a na podpník navrúbľovaná odroda treba brať ako dva rozdielne organizmy s rôznou DNA. Ak zakopete miesto vrúbľovania pod zem, väčšinou vyženie sám korene (spravokoreňovanie). Tiež odporúčam kúpiť si ešte nenavrúbľovaný podpník v ovocnej škôlke a na tento podpník vrúbľovať alebo podpník rozmnožovať koreňovými odrezkami. Môžete si o tom prečítať aj tu: podpníky pre ovocné stromy.
Ja som túto jeseň vysádzal až 10 stromov - Keďže to nebola záhrada ale sad vybral som si M106, čo znamená silnejší rast no aj dlhšiu životnosť jabloní.
Slavo9 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:56.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..